"Strażnicy byli przekonani, że jadą do zaskrońca". W wiklinowym koszu zobaczyli pytona

Źródło:
PAP
Znaleziony przez mieszkańca pyton królewskiStraż Miejska Warszawa

Mieszkaniec Białołęki zauważył na ulicy pytona królewskiego. Podejrzewał, że gada mógł przejechać samochód. Zawiadomił Ekopatrol.

W środę około godziny 8 rano do funkcjonariuszy Ekopatrolu wpłynęło pilne wezwanie dotyczące znalezionego węża. - Strażnicy byli przekonani, że z racji pobliskich lasów jadą do rodzimego, niegroźnego i spokojnego zaskrońca. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna - przekazała straż miejska.

Na miejscu oczekiwał wzywający patrol mieszkaniec Białołęki z zakrytym koszem wiklinowym. Po zdjęciu osłony funkcjonariusze zobaczyli sporej wielkości pytona królewskiego. "Wąż wyglądał na zdrowego, nie miał żadnych widocznych obrażeń. Jednak znalazca gada podejrzewał, że pyton mógł zostać przejechany przez jakiś pojazd, gdyż znalazł go na środku ulicy. Wąż był ospały i mógł wymagać specjalistycznej pomocy weterynaryjnej" - przekazali strażnicy.

Funkcjonariusze umieścili węża w transporterze i przewieźli do Centrum CITES na terenie warszawskiego zoo. Tam pyton będzie wracał do zdrowia.

Pytony doskonale pływają i nurkują

Pyton królewski to wąż z rodziny pytonów i jeden z mniejszych ich przedstawicieli. Dość często spotykany jest w hodowlach terraryjnych, również w Polsce. Popularny głównie ze względu na ciekawe ubarwienie, stosunkowo niewielkie rozmiary, względną łatwość hodowli.

Pyton królewski w razie zagrożenia zwija się w kulę, a w jej środku chowa swoją głowę. Z tego powodu w języku angielskim przylgnęła do niego nazwa "ball python", co można przetłumaczyć na język polski jako "pyton kulkowy".

Swoje ofiary uśmiercają poprzez duszenie. Czekają, aż zdobycz się zbliży, a następnie błyskawicznie atakują. Zaczepiają się o ofiarę zębami, a potem owijają wokół niej i zaciskają. Następnie rozpoczynają połykanie. Po posiłku węże odpoczywają. Co do zasady, im większa była zdobycz, tym dłuższa jest przerwa między kolejnymi polowaniami.

Pytony, jak wszystkie węże, doskonale pływają i nurkują. Potrafią ponadto długo pozostawać w zanurzeniu.

Najdłuższy pyton ma ponad siedem metrów długości

Najdłuższym pytonem na świecie jest obecnie Medusa. W 2011 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, z długością wynoszącą 7,67 metra. Żyje w amerykańskim stanie Missouri.

Najstarsza na świecie skamieniałość pytona została odnaleziona w 2020 roku w kopalni skamielin w Messel, w południowo-wschodnich Niemczech. Pochodzi sprzed 47 milionów lat. Jest to najstarszy znany gatunek pytona na świecie. Został nazwany Messelopython freyi. Osiągał około metr długości i zamieszkiwał tereny dzisiejszej Europy.

Przeczytaj także: Biały łoś porzucony przez matkę. "Karolcia ma około dwa tygodnie"

Znaleziono rzadkiego, białego łosia
Znaleziono rzadkiego, białego łosiaLeśne Pogotowie - Jacek Wąsiński

Autorka/Autor:mg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska Warszawa

Pozostałe wiadomości

Strażacy prowadzili poszukiwania na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować.

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl