Najnowsze

Ratusz musiał posprzątać rondo Dmowskiego przed marszem 11 listopada. Co z rachunkiem dla wojewody?

Najnowsze

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Policja podsumowała przebieg uroczystości z okazji 11 listopada
Policja podsumowała przebieg uroczystości z okazji 11 listopadaTVN24
wideo 2/19
Marsz narodowców 2021

Wojewoda mazowiecki wciąż nie otrzymał rachunku od stołecznego ratusza. Chodzi o uprzątnięcie trasy ubiegłorocznego Marszu Narodowców. Urzędnicy czekają na orzeczenie WSA, czy wojewoda mógł nakazać miastu usunięcie materiałów budowlanych z Ronda Dmowskiego.

Dzień po Marszu Niepodległości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że ratusz wystawi rachunek wojewodzie mazowieckiemu za uprzątnięcie ronda Dmowskiego przed 11 listopada. Była to reakcja Trzaskowskiego na decyzję wojewody Konstantego Radziwiłła, który 9 listopada polecił prezydentowi stolicy uprzątnięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów na trasie Marszu Niepodległości.

Czekają na decyzję WSA

Na rondzie Dmowskiego trwały prace remontowe. Na placu budowy była zgromadzona m.in. kostka brukowa oraz inne materiały, które w przypadku ewentualnych zajść podczas Marszu Niepodległości mogły stanowić zagrożenie. "Na podstawie opinii prawnych możemy domagać się jej refundacji, jeśli sąd administracyjny uzna za zasadną skargę miasta na polecenie wojewody, który nałożył na Warszawę obowiązek usunięcia m.in. materiałów budowlanych z placu budowy na rondzie Dmowskiego oraz elementów małej architektury z trasy marszu, np. stojaków rowerowych, ławek etc. To właśnie z tego tytułu miasto poniosło największe koszty, ponieważ w sumie wykonawcy musieli przewieźć ok. 400 ton materiałów" – wyjaśniła w rzecznik ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Przypomniała, że "miasto złożyło do WSA skargę na polecenie wojewody na początku grudnia 2021 roku". Przekazała, że "koszty po stronie miasta (za uprzątnięcie placu budowy – red.) to kwota rzędu 400 tys. zł".

Wojewoda: to zadanie samorządu

Wcześniej rzecznik wojewody Ewa Filipowicz wyjaśniła, że "polecenie zostało wydane w związku z brakiem wystarczających działań ze strony Urzędu m. st. Warszawy w zakresie uprzątnięcia terenu, na którym odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości". Podkreśliła, "że na wskazanej w poleceniu trasie Miasto Stołeczne przyjęło kilka zgłoszeń o zgromadzeniach publicznych – jeszcze zanim ogłoszono informację o organizacji uroczystości państwowych".

"Wobec tego, oczywistym zadaniem samorządu powinno być uprzątnięcie terenu, objętego planowanymi licznymi zgromadzeniami, o czym władze m. st. Warszawy wiedziały. Na konieczność uprzątnięcia terenu, wskazywała Komenda Stołeczna Policji, która również informowała o tej konieczności Miasto Stołeczne" - wskazała.

Rzecznik wytłumaczyła, że polecenie wojewody mazowieckiego zostało wydane na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. "Zgodnie z ustawą Wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie, a w sytuacjach nadzwyczajnych, o których mowa w art. 22 pkt 2 wymienionej ustawy, obowiązujące również organy samorządu terytorialnego" - oznajmiła.

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości