Lewica apeluje o nadanie Brzeskiej tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy

Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
Piotr Ciszewski o sprawie Jolanty Brzeskiej
Piotr Ciszewski o sprawie Jolanty BrzeskiejTVN24
wideo 2/7
TVN24Piotr Ciszewski o sprawie Jolanty Brzeskiej

Posłanki Lewicy zaapelowały do radnych i prezydenta stolicy o przyznanie Jolancie Brzeskiej tytułu honorowej obywatelki Warszawy. - Mało kto zasługuje na to upamiętnienie tak bardzo – przekonywała Anna Maria-Żukowska. Z kolei Jan Śpiewak zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego, "żeby zachował się z honorem i stanął po stronie mieszkańców Warszawy, a nie po stronie mafii reprywatyzacyjnej".

W poniedziałek, 1 marca minęło 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Kobieta mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie, która stała się jednym z symboli tzw. afery reprywatyzacyjnej. Spalone ciało Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 r. w lesie w Powsinie. Śledztwo w sprawie śmierci działaczki prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Nie ma jednak podejrzanych w tej sprawie.

Więcej o śledztwie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej pisaliśmy w 10. rocznicę jej śmierci.

Posłanka Anna Maria-Żukowska (Lewica) poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że skierowała do radnych Warszawy list z apelem o przyznanie Jolancie Brzeskiej pośmiertnie tytułu honorowej obywatelki miasta stołecznego Warszawy. Dodała, że list w tej sprawie skierowała również do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, ponieważ "inicjatywę z wystąpieniem z takim wnioskiem o nadanie honorowego obywatelstwa ma prezydent miasta lub rada miasta".

- Drodzy radni, drogie radne, niezależnie od poglądów politycznych wiecie, jak ważne jest zapewnienie konstytucyjnego prawa do mieszkania każdej i każdemu. Wiecie, w jak tragiczny sposób zginęła Jolanta Brzeska, w jakich okolicznościach i o co walczyła. Apeluję: przyznajcie jej tytuł pośmiertnie, tę godność honorowej obywatelki miasta stołecznego Warszawy – wezwała posłanka.

Podkreśliła przy tym, że "mało kto zasługuje na to upamiętnienie tak bardzo, jak Jolanta Brzeska"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jan Śpiewak apeluje do Trzaskowskiego

Posłanka Magdalena Biejat (Lewica) zaznaczyła, że jej klub jest w Sejmie po to, "by zawsze stanąć po stronie lokatorów". - Dlatego też nie mieliśmy żadnych wątpliwości, żeby odpowiedzieć pozytywnie na apel Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów o powołanie komisji śledczej w Sejmie w sprawie wyjaśnienia braku postępów w śledztwie dotyczącym śmierci Jolanty Brzeskiej – oświadczyła.

Poinformowała też, że projekt uchwały "w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania nieprawidłowości działań podejmowanych przez prokuraturę i policję oraz inne organy administracji rządowej i podległe im formacje powołane do ścigania przestępstw, w związku ze śmiercią Jolanty Brzeskiej" zostanie w poniedziałek złożony w Sejmie. - Liczę, że projektowi temu zostanie nadany bieg i że wszystkie partie bez względu na orientację polityczną zechcą go poprzeć – dodała Biejat.

Obecny na konferencji Jan Śpiewak ze stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa" zaapelował do Rafała Trzaskowskiego, "żeby zachował się z honorem i stanął po stronie mieszkańców Warszawy, a nie po stronie mafii reprywatyzacyjnej".

Autor:mp/r

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości