Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ubiegły rok w zakresie kontroli automatów do gier. W ciągu 12 miesięcy przechwycono blisko tysiąc nielegalnych urządzeń.
Od stycznia do grudnia 2022 roku funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili 199 kontroli, podczas których zabezpieczyli 981 nielegalnych automatów. - Funkcjonariusze zlikwidowali nie tylko miejsca kamuflujące urządzany proceder, typu: kawiarenki internetowe, serwis komputerowy, sklepy, salony fryzjerskie i lokale gastronomiczne, ale również typowe lokale do gier, w których były urządzane nielegalne gry - wyjaśniła Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
CZYTAJ TEKST TVN24.PL PREMIUM: Zyski mafii, straty Skarbu Państwa. Jak PiS przegrał z "jednorękimi bandytami"
139 automatów podczas jednej kontroli
Do najbardziej spektakularnej akcji doszło w czerwcu, kiedy funkcjonariusze mazowieckiej KAS wraz z funkcjonariuszami pomorskiej, kujawsko-pomorskiej, warmińsko-mazurskiej i łódzkiej KAS oraz policjantami weszli jednocześnie do 35 punktów na Pomorzu, w których znajdowały się salony gier. - Podczas akcji zabezpieczyli 139 automatów oraz 180 tysięcy złotych. 27 osób zostało zatrzymanych w charakterze podejrzanych o prowadzenie gier hazardowych bez zezwolenia. Zabezpieczono nie tylko wyposażenie lokali, ale także 48 kontenerów, w których znajdowały się nielegalne salony gier - zaznaczyła Pasieczyńska.
- Kolejne osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podczas akcji mazowieckich służb na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego. Funkcjonariusze w toku całego śledztwa zabezpieczyli 80 automatów do gier - podała.
Gotówka, zegarki, złote monety i sztabki
Za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy, warunkom koncesji lub zezwolenia grozi grzywna, do trzech lat więzienia, albo obie kary łącznie. - Ponadto urządzającym nielegalne gry grozi kara pieniężna w wysokości 100 tysięcy złotych od każdego automatu - przypomniała rzeczniczka.
- Wysokie kary nie odstraszają członków grup przestępczych, którzy odpowiadają za nielegalny hazard. Zyski z tego procederu nadal są ogromne. Tylko podczas jednej z akcji, zabezpieczono ponad 300 tysięcy złotych w gotówce, 12 markowych zegarków, a nawet złote monety i sztabki złota. Nielegalne gry to również ryzyko innych przestępstw, najczęściej handlu narkotykami, dlatego najważniejsza jest prewencja - podsumowała Justyna Pasieczyńska.
Czytaj też: 600 tysięcy papierosów bez akcyzy. Uderzyli w nielegalną produkcję, zatrzymali pięć osób
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KAS