Upodobali sobie auta marek koreańskich i japońskich. 150 zarzutów, 14 zatrzymanych

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami aut
Policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami aut
KSP
KSPPolicjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami aut

Ponad 150 zarzutów usłyszało 14 podejrzanych w sprawie prowadzonej przez policjantów stołecznej komendy. Działający w zorganizowanej grupie przestępczej mężczyźni, jak twierdzą funkcjonariusze, trudnili się kradzieżami pojazdów zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, a następnie paserstwem pochodzących z nich części.

Jak informuje stołeczna komenda, kradzieżami samochodów, a potem paserstwem ich części, podejrzani zajmowali się od 2017 roku. - Wybierali pojazdy głównie marek japońskich i koreańskich. Kradli w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej – mówi Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. I chwali się szczegółami dużej akcji, w której brali udział stołeczni policjanci.

Role były "ściśle określone"

Procederowi policjanci zaczęli się przyglądać na początku 2021 roku. - Podjęli czynności w sprawie grupy przestępczej dokonującej kradzieży samochodów, w której role, co do zadań wykonywanych przez jej członków, były ściśle określone. Były osoby zajmujące się paserstwem, które skupowały kradzione samochody w całości bądź zdekompletowane, osoby, które demontowały pojazdy oraz te, które kradły auta i przeprowadzały je w miejsce przeznaczone do rozbiórki – mówi Marczak.

Rozpracowujący grupę policjanci ustalili, że całym procederem zarządzają dwie osoby: 33-latek, który zajmował się paserstwem części i 34-latek odpowiedzialny za kradzieże aut. - Według policyjnych ustaleń złodzieje wykorzystywali do kradzieży wyspecjalizowane urządzenia, które pozwalały im włamywać się do samochodów. Zatrzymani mogą mieć na koncie kilkadziesiąt takich kradzieży – twierdzi rzecznik.

150 funkcjonariuszy w akcji

W połowie listopada policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Warszawie CBŚP, Nadburzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także pionów kryminalnych KSP zatrzymali w tej sprawie 14 osób.

- W sumie w realizację działań, jakie zostały przeprowadzone pod 27 adresami na terenie garnizonu stołecznego i Radzynia Podlaskiego, było zaangażowanych 150 funkcjonariuszy. W trakcie tej szeroko zakrojonej akcji zostało zatrzymanych 12 osób, kolejne dwie zostały doprowadzone na przesłuchanie z zakładów karnych – przekazuje Marczak.

Podczas działań funkcjonariusze oprócz samochodów z przerobionymi polami numerycznymi i części samochodowych pochodzących z kradzionych pojazdów, zabezpieczyli również narkotyki i pieniądze na kwotę 118 tysięcy złotych oraz 185 euro.

Zarzuty i areszty

Ostatecznie prokurator nadzorującego sprawę Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu łącznie przedstawił podejrzanym 154 zarzuty kradzieży z włamaniem, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, 12 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, 12 zarzutów paserstwa, 2 oszustwa oraz składania fałszywych zeznań i fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Decyzją sądu jedenastu zatrzymanych trafiło na trzy miesiące do aresztu, dwóch zostało objętych policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi, jeden natomiast pozostał w zakładzie karnym, z którego został dowieziony.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości