Nowy rok szkolny w czasach pandemii. Ratusz wydał zalecenia

Najnowsze

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
Warszawskie szkoły przygotowane na wariant mieszanyRenata Kaznowska / Facebook
wideo 2/9
Wytyczne dla warszawskich szkół w czasach pandemii

We wrześniu do warszawskich szkół wróci ponad 200 tysięcy uczniów, a do przedszkoli 60 tysięcy maluchów. Miasto przygotowało rekomendacje dla placówek, które mają funkcjonować w obliczu pandemii wywołanej przez koronawirusa.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podała, że miasto przeprowadziło na przełomie czerwca i lipca ankiety wśród dyrektorów placówek oświatowych na temat nauki zdalnej - wzięło w nich udział ponad 360 szkół. Na jej podstawie Warszawska Rada Edukacyjna przedstawiła zbiór zaleceń dla dyrektorów placówek oraz nauczycieli.

Proponują wprowadzenie wariantu mieszanego

Miasto zarekomendowało wdrożenie wariantu mieszanego, w ramach którego oddziały w szkołach będą podzielone - część będzie się uczyła się z domu, część - w szkołach, po tygodniu nastąpi zmiana. Jak mówiła Kaznowska, jest to optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że w placówkach spotka się młodzież, która przez wakacje obracała się w różnych środowiskach.

- Proponujemy też, by w szkołach pozostali uczniowie klas 1-3, zaś zdalnie uczyły się roczniki starsze. Wiemy, że najmłodsze roczniki potrzebują większych kontaktów z rówieśnikami, ponadto mają większe problemy z korzystaniem z narzędzi informatycznych. Do tego zalecamy elastyczne plany lekcji - od 30 do 40 minut dla roczników starszych oraz do 30 minut dla najmłodszych. Chodzi o to, żeby czas spędzony przed ekranem komputerów był krótszy - wyjaśniła wiceprezydent.

Dr Sutkowski: boję się o duże szkołyTVN24

Maseczki, wietrzenie sal i dezynfekcja

Wśród zasad bezpieczeństwa zalecanych przez miasto znalazło się m.in. dezynfekowanie dłoni przed wejściem do placówek edukacyjnych, przyprowadzanie dzieci do szkoły jedynie przez osoby zdrowe oraz po wejściu do przestrzeni wspólnej przestrzeganie dystansu minimalnie 1,5 metra, ustalenie sposobów szybkiej komunikacji z opiekunami uczniów, noszenie maseczek na korytarzach szkolnych, wprowadzenie różnych godzin zajęć i przerw w planie dla poszczególnych oddziałów, niewymienianie się przez uczniów przyborami szkolnymi, wietrzenie sal po każdych zajęciach, mycie i dezynfekowanie sprzętu sportowego, wyłączenie źródełek i fontann z wodą.

Kaznowska apelowała również do stołecznego oddziału sanepidu o uruchomienie specjalnej infolinii dla pracowników szkół o zgłaszaniu przypadków koronawirusa. - To powinno działać bez przerwy, ponieważ nie powinna wystąpić taka sytuacja, że dyrekcja dowie się o przypadku zachorowania ucznia lub członków jego najbliższej rodziny i będzie musiała czekać aż do poniedziałku z decyzją o tymczasowym zamknięciu placówki - podkreśliła.

Jak zapewniła, z platformy edukacyjnej do zdalnego nauczania korzysta już sto tysięcy warszawskich uczniów. - Całe wakacje pracowaliśmy nad tym, by włączyć w nią jak najwięcej uczniów. Mamy już połowę - powiedziała.

Prof. Simon o powrocie do szkół: każdemu dziecku trzeba sprawdzić objawy, rodzice mogą próbować to ukryćTVN24

Czekają na wytyczne dla przedszkoli

Odnosząc się do funkcjonowania przedszkoli w nadchodzącym roku szkolnym, Kaznowska powiedziała, że miasto wciąż oczekuje ścisłych wytycznych ze strony rządu.

Według zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, od września podstawowym modelem pracy w szkołach mają być zajęcia stacjonarne. Będzie też możliwy model mieszany: dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu będzie mógł podjąć decyzję, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym w grę będzie wchodzić przejście całej szkoły na edukację zdalną.

Zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej

MEN zwraca uwagę, że uczniowie powinni pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, kichaniu i kasłaniu. Powinni też unikać dotykania oczu, nosa i ust, mieć własne przybory i podręczniki, i nie zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

Jak zaznacza MEN, do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń bez objawów infekcji dróg oddechowych, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. W przypadku uczniów przewlekle chorych decyzja o udziale w stacjonarnych zajęciach powinna być podjęta na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem. 

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: