Reanimacja karetek. Z pogotowia trafiły do szpitali i straży pożarnej

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor pogotowia o zakupie nowych karetek
Dyrektor pogotowia o zakupie nowych karetek Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans
wideo 2/2
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego MeditransDyrektor pogotowia o zakupie nowych karetek (wideo z grudnia 2020)

Sześć wycofanych ze stołecznego pogotowia ambulansów dostało nowe życie w szpitalach i straży pożarnej – poinformował rzecznik Meditrans Piotr Owczarski. Akcja nabrała tempa dzięki wymianie taboru.

Jak informuje rzecznik Meditrans Piotr Owczarski, wycofane z pogotowia karetki przechodzą lifting, dostają gwarancję niezawodności, a następnie trafiają do szpitali, które nie mają ich wcale lub mają za mało. W ten sposób nowe życie dostało już sześć karetek.

- Przekazaliśmy je strażakom z OSP Wesoła, Mazowieckiemu Specjalistycznemu Centrum Zdrowia w Pruszkowie, Mazowieckiemu Szpitalowi Bródnowskiemu, Szpitalowi Psychiatrycznemu "Szpital Nowowiejski" czy Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnemu i Medycyny Pracy – wylicza cytowany w komunikacie dyrektor pogotowia Karol Bielski. I dodaje: - Skoro odnawiamy tabor, to dlaczego sprzęt, który z racji wieku nie spełnia już naszych oczekiwań, nie może pracować tam, gdzie jest potrzebny nawet od zaraz?

Z relacji pogotowia wynika, że przekazywane innym jednostkom samochody to ambulanse zbudowane na podwozu Renault Trafic, wyposażone między innymi w nosze z transporterem, krzesełko transportowe, defibrylator i respirator. Najstarsze auto ma 13, najmłodsze siedem lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wycofane z pogotowia karetki trafiły do szpitali i straży pożarnejWSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie.

Rekordowe zakupy

- Decyzja o przekazaniu karetek zapadła po przeprowadzeniu rekordowych zakupów nowych ambulansów. W ciągu ostatniego roku do stolicy przyjechało ich 29. Są warte blisko 17 milionów złotych. Dziesięć kolejnych jest już w produkcji – podkreśla Owczarski.

Podaje również, że stołeczne ambulanse wyjeżdżają do pacjentów około 3,2 miliona razy rocznie, co daje średnio prawie sześć wyjazdów na jeden ambulans w ciągu doby. - To oznacza, że karetki są bardziej eksploatowane niż jeszcze kilka lat temu i częściej ulegają uszkodzeniu. Poza tym Warszawa się rozrasta. Władze stolicy szacują, że w ciągu najbliższych lat w stolicy przybędzie nawet 250 tysięcy osób. Cieszy nas, że już co trzeci ambulans, który jeździ po ulicach Warszawy, ma od dwóch do dziewięciu miesięcy. To plasuje nas w czołówce najnowocześniejszych stacji pogotowia ratunkowego w tej części Europy – twierdzi rzecznik.

Według Owczarskiego, co trzeci ambulans w Polsce ma sześć lub więcej lat. - W stolicy ta średnia spadła o 30 miesięcy. Dyrekcja pogotowia planuje już kolejne zakupy, które przyczynią się do dalszego obniżania średniej wielu stołecznych ambulansów – deklaruje rzecznik.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie.

Pozostałe wiadomości