Jak nazwać mamuta? Muzeum szuka imienia dla słynnego szkieletu

Od przeszło 60 lat jego szkielet można zobaczyć w hallu Muzeum Geologicznego. Ma ponad trzy metry wysokości, niemal sześć metrów długości i ogromne ciosy. Jednego jednak mu brak. Od dekad pozostaje bezimienny. Władze placówki postanowiły to zmienić i ogłosiły właśnie konkurs na imię dla prehistorycznego mamuta.

Szkielet mamuta wielkiego jest dziś uznawany za symbol stołecznego Muzeum Geologicznego. Możemy odnaleźć go też w logotypie placówki. "Mimo tego, że jest już z nami 64 lata, mamut do dziś nie ma imienia. Czas to zmienić" - poinformowali przedstawiciele muzeum.

Przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęło się w poniedziałek, 12 lipca. Można je przesyłać jeszcze przez dwa miesiące. Następnie wyłonionych zostanie kilka najciekawszych pomysłów. "W czasie trwania Festiwalu Nauki zorganizujemy głosowanie, które pozwoli wyłonić zwycięskie imię" - zachęca placówka.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres konkurs.muzeum@pgi.gov.pl lub wrzucić kartkę ze swoim pomysłem bezpośrednio do urny ustawionej w muzeum.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Odkryli go w śląskiej piaskowni

Szkielet mamuta wielkiego (włochatego) został zrekonstruowany latem 1957 roku. Ma 3,15 metra wysokości, 5,7 metra długości, a imponujące ciosy mierzą 3,5 metra. Olbrzymi eksponat stoi w sali głównej i jest jedną z głównych atrakcji stołecznego muzeum.

Mamut włochaty był jedynym gatunkiem mamuta, który miał gęstą sierść. Pojawił się na ziemi około 250 tysięcy lat temu i zamieszkiwał Europę, Azję i północ Ameryki Północnej. Wielkością przewyższał nieco dzisiejszego słonia indyjskiego. Mamuty były roślinożerne, żywiły się głównie trawami. Szkielet, który znajduje się w muzeum, został zrekonstruowany z kości znalezionych w piaskowni w rejonie Pyskowic w województwie śląskim.

Szczątki mamuta włochatego odkryto również w ostatnim czasie na budowie metra na Zaciszu. Znaleziono tam fragment jego szczęki wraz z zębem trzonowym.

Informowaliśmy też o odkryciu szczątków prehistorycznego ssaka na budowie drugiej linii metra:

Już wiadomo, jakiego ssaka wykopano na budowie metra. To nie mamut

Źródło: TVN24
"Operator koparki natknął się na kości"
"Operator koparki natknął się na kości"
Teraz oglądasz
"Słoń leśny albo mamut"
"Słoń leśny albo mamut"
Teraz oglądasz
Zdjęcia znalezisk
Zdjęcia znalezisk
Teraz oglądasz
O odkryciu
O odkryciu
Teraz oglądasz
Czytaj także: