Najnowsze

Już wiadomo, jakiego ssaka wykopano na budowie metra. To nie mamut

Najnowsze

"Operator koparki natknął się na kości"
"Operator koparki natknął się na kości"TVN24
wideo 2/4

Zakończyły się badania kości prehistorycznego ssaka, odkrytych na budowie II linii metra. Naukowcy ustalili, że szczątki należały do samicy słonia leśnego.

Robotnicy natrafili na kości sześć metrów pod ziemią, przy stacji metra C08 Płocka. Stało się to podczas prac wykonywanych w grudniu ubiegłego roku przy budowie wentylatorni. Na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór nad budową tego odcinka II linii metra.

Po zabezpieczeniu szczątkami zajęli się paleontolodzy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Ich badanie trwało kilka miesięcy. We wtorek Metro Warszawskie poinformowało w komunikacie o wynikach tych badań.

Samica słonia leśnego

"Znalezione kości miednicy oraz fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego.Wiek znaleziska datuje się na około 132 - 115 tysięcy lat" - informuje Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Ten okres nazywany jest interglacjałem eemskim. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski w tamtym okresie, mierzyły nawet cztery i pół metra wysokości i ważyły do siedmiu ton.

Prace przy wydobyciu szczątków zajęły niespełna 15 minut, dlatego odkrycie nie wpłynęło na budowę podziemnej kolejki. W miejscu, gdzie dziś budowana jest stacja metra, kiedyś było jezioro. W okresie plejstocenu sięgało ono od Płockiej do ulicy Leszno lub nawet do Dworca Zachodniego.

Jak tłumaczył Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, duże ssaki żyją wokół dużych zbiorników wodnych, bo mają ogromne zapotrzebowanie na wodę. Współczesne słonie piją jej blisko 200 litrów dziennie.

Słoń powróci na Płocką

Władze Woli wraz z członkami organizacji WAWstep postanowli upamiętnić ssaka. Po spotkaniach między przedstawicielami metra, projektanta, wykonawcy oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego postanowiono, że najlepszym sposobem na wyeksponowanie wykopaliska będzie gablota podłogowa, która znajdzie się na stacji Płocka. Trafią do niej skopiowane i wydrukowane w 3D kości. Te prawdziwe trafią do muzeum.

Budowa wolskiego odcinka II linii metra ma się zakończyć za nieco ponad trzy miesiące. Na trzech stacjach: Młynów, Płocka i Księcia Janusza trwają prace wykończeniowe. W tunelach ułożono już całe torowisko, na powierzchni trwa montaż stalowych konstrukcji wejść. Wykonawca ma czas do 28 listopada na oddanie inwestycji.

kk/pm

Pozostałe wiadomości