Wolskie rotundy po remoncie, w tle wciąż spór inwestora z dzielnicą

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Elewacja rotund została odnowiona
Elewacja rotund została odnowiona
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Elewacja rotund została odnowiona Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Rotundy na Woli, pozostałość po dawnej miejskiej gazowni, przeszły prace konserwatorskie. Zabytkowe obiekty znajdują się w rękach prywatnego inwestora. Zerwania umowy użytkowania wieczystego domagają się jednak w sądzie władze dzielnicy.

Dwie rotundy przy Prądzyńskiego na Woli powstały w 1888 roku. Przez lata służyły jako "osłony" dla znajdujących się w środku zbiorników gazu. Swoją rolę pełniły aż do 1978 roku, kiedy produkowany na miejscu gaz miejski, zastąpił sprowadzany rurociągami gaz ziemny. Od tamtego momentu rotundy nie są używane.

W 1991 nieruchomość trafiła w prywatne ręce. Najpierw przejęła ją fundacja "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945". Organizacja deklarowała, że powstanie tam wystawa prezentująca losy stolicy Polski w czasach II wojny światowej. Potem pojawiła się koncepcja zlokalizowania tam Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak po pięciu latach fundacja odsprzedała prawo do użytkowania gruntów przedsiębiorcy – Marcinowi Biernackiemu.

To właśnie z nim od kilku lat w sporze pozostaje urząd dzielnicy Wola, który w 2017 roku zażądał rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Jak argumentowały żądanie władze dzielnicy, umowa nakłada na biznesmena "obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku" i jego modernizacji. Jednak wolskie rotundy – zamiast stanowić jedną z głównych atrakcji dzielnicy – stoją od lat opuszczone. Inwestor uznał żądania za bezpodstawne i przekonywał, że ma konkretne plany na zagospodarowanie rotund i od lat prowadzi postępowania zmierzające do załatwienia formalności. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Tymczasem w ostatnim czasie można zauważyć zmiany w wyglądzie budynków przy Prądzyńskiego.

"Przeprowadzono gruntowne zabiegi konserwatorskie"

Jak przekazała Joanna Dębska, radca prawny reprezentujący rodzinę Biernackich, obie wolskie rotundy zostały poddane "gruntownym i wszechstronnym zabiegom konserwatorskim".

W piątek na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. - Elewacja obu rotund wygląda na odnowioną - przekazał nasz reporter.

Jakie prace zostały wykonane? - Obie rotundy mają przeprowadzony gruntowny remont dachów, odbudowane i naprawione gzymsy i wieńce, wykonany został system odwodnienia, zostały naprawione elewacje. Do remontu użyto cegieł wypalonych w specjalizującej się w dostarczaniu materiału do renowacji zabytków cegielni – poinformowała Dębska.

Zapewniła, że wszystkie prace zostały przeprowadzone na zlecenie konserwatora i zostały z nim uzgodnione. - Właściciele dysponują zaświadczeniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków potwierdzającym prawidłowość utrzymania i konserwowania rotundy wyższej B. Konserwator został również zawiadomiony o ukończeniu prac w rotundzie niższej A i na 3 września zaplanowana została wizja. Zakończy to etap prac przy substancji zabytkowej, która przez najbliższe dziesięciolecia nie będzie wymagała żadnych zabiegów – poinformowała pełnomocniczka inwestora.

Metamuzeum, sala koncertowa i mieszkania

W wyższej rotundzie właściciele działki chcą stworzyć Metamuzeum – Centrum Techniki. W budynku planowane jest utworzenie placówki dydaktyczno-popularyzatorskiej z zestawem doświadczeń dla dzieci i młodzieży, pozwalających na naukę fizyki poprzez zabawę. Natomiast w niższej rotundzie powstanie sala koncertowo – widowiskowa. Ponadto na fundamencie nieistniejącego stalowego zbiornika gazu planowany jest budynek mieszkalny.

Jak poinformowała Joanna Dębska, plany inwestora są znane konserwatorowi. Dokumenty zostały przekazane 2 lipca. - Do tej pory inwestor nie doczekał się odpowiedzi – stwierdziła.

Spór z dzielnicą trwa

Urzędników z Woli zapytaliśmy, czy pomimo wykonanych prac konserwatorskich, nadal pozostają na stanowisku, że należy odebrać inwestorowi sporną działkę. - Urząd Dzielnicy Wola z zadowoleniem przyjął, że użytkownicy wieczyści realizują obowiązki wynikające z nakazu konserwatorskiego wydanego w 2012 roku. Należy mieć jednak na uwadze, że realizacja nakazu mającego w pierwszej kolejności na celu ochronę zabytku przed dalszą degradacją, w ocenie Urzędu Dzielnicy Wola nie jest tożsama z realizowaniem celu umowy użytkowania wieczystego – odpowiedział Adam Hać, zastępca burmistrza Woli.

Jak zaznaczył, realizacja zapisów umowy wiąże się z adaptacją i modernizacją obiektów zabytkowych. - Istnienie tego obowiązku jednoznacznie przesądził w 2013 roku wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – podkreślił Hać.

Joanna Dębska uważa, że działanie urzędników jest nieracjonalne. - Zamiast podjąć rozmowy ugodowe i zapewnić zgodnie z przepisami ramy formalnoprawne dla utworzenia placówek służących szerokim rzeszom odbiorców, [dzielnica – red.] wdaje się w długoletnie i niepotrzebne spory – stwierdziła.

Problematyczny podział działki

Inwestor twierdzi, że mógłby dokonać modernizacji rotund, ale potrzebuje geodezyjnego podział działki na trzy części. Na to jednak nie otrzymał zgody konserwatora zabytków. - Wnioskowany podział dotyczy terenu zabytkowego zespołu Gazowni Warszawskiej, którego otoczenie, zachowana zieleń i nawierzchnia ciągów komunikacyjnych zostały wpisane do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie z 2005 roku – tłumaczy wiceburmistrz Woli.

Podział "spowodowałby zachwianie integralności zespołu jako całości założeń powiązanych ze sobą funkcjonalnie i historycznie" - przytacza opinię konserwatora Adam Hać. - Jednakże pomimo braku podziału geodezyjnego nieruchomości, użytkownicy wieczyści uzyskali pozwolenia na budowę związane z realizacją obowiązków wynikających z nakazu Stołecznego Konserwatora Zabytków z 2012 roku i na tej podstawie podjęli nakazane prace – dodał przedstawiciel władz dzielnicy.

Sprawa utknęła w pierwszej instancji

Jak się dowiedzieliśmy, od rozpoczęcia sądowej batalii o użytkowanie wieczyste w 2017 roku w tej kwestii nie zmieniło się praktycznie nic.

- Proces jest w toku, w pierwszej instancji. Warto zaznaczyć, że w 2019 roku interwencję uboczną po naszej stronie zgłosiło PGNiG S.A., w pełni popierając wniesione powództwo w tej sprawie – poinformował Hać.

Dębska zapowiada, że po wykonanych ostatnio pracach konserwatorskich inwestor planuje udostępnienie rotund na cele artystyczne (czeka jeszcze na wyniki zapowiedzianej na 3 września wizji). - Chcemy aby już teraz stały się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy oraz aby ich piękno i unikatowy charakter mogły być podziwiane przez jak największą liczbę zwiedzających - dodała.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl