Hanna Krall została honorową ambasadorką akcji "Żonkile"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/3
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskimTVN24

Reporterka i pisarka Hanna Krall została honorową ambasadorką akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum POLIN w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na kanwie jej reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem" powstała animacja o wojennych i powojennych losach Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania.

19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podtrzymując pamięć o tym wydarzeniu, muzeum POLIN każdego roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który ocalał, w rocznicę powstania składał bukiet żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Ten żółty kwiat stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. 19 kwietnia na ulicach miasta pojawią się wolontariusze wręczający przechodniom papierowe żonkile, które można przypiąć do ubrania.

Rocznica wybuchu powstania w getcieTVN24

- W 80. rocznicę powstania udostępnimy nowe materiały edukacyjne, każdy dopasowany do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży w różnym wieku. Wszystkie szkoły, biblioteki oraz instytucje kultury zachęcamy bardzo gorąco do udziału w premierze poruszającej animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartej na motywach książki Hanny Krall. Pisarka w tym roku została Honorową Ambasadorką akcji - mówi cytowana w komunikacie Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji "Żonkile".

Materiałom towarzyszą scenariusze lekcji skierowane do nauczycieli, które mogą być pomocne przy przeprowadzaniu zajęć związanych z powstaniem w getcie warszawskim. - Naszą ofertę wzbogacą ponadto opowiadania uznanych autorek: Katarzyny Ryrych i Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Zaś dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy szkolenia online, podczas których opowiemy o różnych sposobach włączenia się w akcję "Żonkile" - wyjaśnia Bojańczyk.

Animacja o Marku Edelmanie

Fabuła animacji, o której wspomina Bojańczyk, toczy się w trzech płaszczyznach czasowych. Pierwsza to okres drugiej wojny światowej, kiedy widz poznaje losy młodego Marka Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, a wreszcie ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Potem twórcy animacji przenoszą nas do lat 60. XX wieku, kiedy Edelman rozwija swoją karierę lekarską w Łodzi. Ostatnia część to lata 70. XX wieku. Wtedy właśnie Hanna Krall przeprowadziła z Edelmanem rozmowy, opisane w reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jak czytamy w opisie fabuły, osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści jest poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze i ponadczasowe pytania stawiane zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana.

Film trwa około 18 minut i towarzyszyć mu będą narzędzia edukacyjne – scenariusz zajęć i karta pracy. Premiera filmu odbędzie się 19 kwietnia na kanale YouTube Muzeum POLIN w języku polskim i angielskim oraz w wersji z audiodeskrypcją. Materiały można otrzymać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie muzeum POLIN.

Muzeum wciąż szuka wolontariuszy

Muzeum przypomina, że wciąż szuka wolontariuszy do rozdawania papierowych żonkili. Rekrutacja trwa do 13 lutego. "Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Dla uczestników Muzeum przygotowało szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza" - zachęca do udziału w akcji Muzeum POLIN.

Czytaj też: "Nie bądź obojętny" przesłaniem 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczczą ją niemal setką wydarzeń

W 2023 roku akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Kluczowym elementem obchodów rocznicowych będzie otwarcie w kwietniu wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim", której autorką koncepcji jest prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, a kuratorką Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24