We wtorek w kościele katolickim obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Tradycyjnie tego dnia wspominamy swoich zmarłych bliskich. Sytuację na stołecznych cmentarzach tego dnia obserwują nasi reporterzy.
We wtorek po godzinie 15 natężenie ruchu na drodze niedaleko Cmentarza Północnego obserwował reporter TVN24 Jan Piotrowski. Jak zaznaczył duży ruch panuje przy ulicy Pułkowej z której można zjechać w kierunku ulicy Wóycickiego prowadzącej do nekropolii. - Jest korek, który sięga aż do Łomianek, czyli około dwa kilometry od miejsca, w którym jesteśmy. Policja musi sterować ruchem ręcznie, bo gdyby była tutaj włączona sygnalizacja świetlna, to pewnie ten korek byłby jeszcze dłuższy i mogłoby dojść do paraliżu - przekazał Piotrowski. Podkreślił, że ulica Wóycickiego jest dzisiaj wyjątkowo jednokierunkowa. Zaznaczył, że znalezienie miejsca do parkowania w pobliżu cmentarza może być trudne i kierowcy muszą liczyć na szczęście.
Około godziny 12 sytuację przy Cmentarzu Powązkowskim obserwował z kolei reporter TVN24 Bartłomiej Ślak. Jak podkreślił, przy ulicach okalających nekropolię nie ma dużego ruchu aut, ponieważ są one wyłączone z ruchu. - Dzisiaj najlepszym wyborem może być komunikacja miejska. Jeżdżą tu co chwilę autobusy, tramwaje. Są dodatkowe linie i wzmocnione te, które jeżdżą w pobliżu cmentarza na co dzień. Ulica Powązkowska i Okopowa są wyłączone z ruchu. Na ulicy Okopowej zorganizowano parking, który już rano się zapełnił. Z kolei ulica Stawki jest jednokierunkowa - relacjonował Ślak.
Dodał, że na cmentarzu gromadzi się coraz więcej osób, które chcą zapalić znicze na grobach bliskich, ale także wziąć udział w dorocznej kweście na rzecz renowacji nagrobków na Starych Powązkach.
Wcześniej, około godziny 9 w pobliżu Cmentarza Bródnowskiego był reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Tymczasowa organizacja ruchu przy cmentarzu już funkcjonuje. Ulice wokół nekropolii są wyłączone z ruchu. W ciągach niektórych z nich zorganizowano płatne parkingi. Kosztują 10 złotych od samochodu. Jest też tymczasowy przystanek tramwajowy przy wejściu od ulicy Odrowąża - relacjonował. - Tłumów jeszcze nie ma, ale bramę cmentarza przekracza coraz więcej osób - dodał.
1 listopada to też dzień wytężonej pracy policjantów drogówki. Komenda Stołeczna Policji podsumowała ostatnią dobę na drogach. "Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji cały czas czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ostatniej doby doszło do 1 wypadku, w którym ranna została 1 osoba. Funkcjonariusze zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących" - poinformowała KSP w mediach społecznościowych.
Wzmożony ruch przy trzech największych stołecznych cmentarzach: Północnym, Bródnowskim i Powązkowskim panował już w poniedziałek. Popołudniu parkingi w pobliżu nekropolii były całkowicie zapełnione. Na pobliskich ulicach tworzyły się korki. Dlatego miasto oraz policja zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej.
W rejonie cmentarzy wprowadzono znaczne zmiany w organizacji ruchu. Na niektórych ulicach, w sąsiedztwie nekropolii, ograniczono przejazd samochodów indywidualnych. Poruszać się nimi mogą wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów H (dla prowadzących działalność handlową), T (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i M (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzono ograniczenia w parkowaniu – wyznaczono specjalne parkingi. Ruchem kieruje policja.
Linie cmentarne - jak dojechać na warszawskie nekropolie?
1 listopada na warszawskie ulicy wyjechały autobusy i tramwaje 25 dodatkowych linii. Niektóre z nich kursują z częstotliwością nawet co 1-2 minuty. Komunikacja miejska będzie miała priorytet w rejonie cmentarzy, dlatego miasto zachęca do pozostawienia samochodu w domu i skorzystania z komunikacji miejskiej. Część ze wspomnianych linii działa już od soboty.
Linie cmentarne 1 listopada kursują między godziną 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy. Dlatego we wtorek, 1 listopada, autobusy te będą jeździły w godzinach 7 - 21.
Poza liniami specjalnymi dojazd na cmentarze jest możliwy także autobusami i tramwajami regularnych linii - wiele z nich kursuje częściej, a wybrane linie obsługują pojazdy o większej pojemności. "Uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe w pobliżu cmentarzy. Przystanki 'na żądanie', które są w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy, w tych dniach będą obowiązywały jako stałe - autobusy będą się na nich zatrzymywały bez konieczności sygnalizacji takiej potrzeby przez pasażerów" - poinformował ZTM.
W dzień Wszystkich Świętych obowiązuje specjalna organizacja ruchu w rejonie wszystkich większych, warszawskich cmentarzy. Zostaną uruchomione dodatkowe linie tramwajowe: C1, C4 i C6 oraz autobusowe: C07, C09, C11, C12, C13, C14, C20, C22, C27, C37, C40, C47, C50, C51, C56, C69, C70, C81 C84, C88, C89, C90.
Najczęstszą linią będzie C09 - autobusy, łączące węzeł Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego, podjeżdżają nawet co minutę. Autobusy linii C84, kursujące między placem Narutowicza a Cmentarzem Północnym, kursują co około 2 minuty.
Częściej 1 listopada kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2. W sumie, razem z normalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, na stołeczne ulice wyjedzie niemal 1400 autobusów i 300 tramwajów. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy.
Tramwaje i metro kursują podstawowo według sobotniego rozkładu jazdy, a autobusy według rozkładów dnia świątecznego, przy czym zwiększona została częstotliwość kursowania linii: 3, 26, 110, 115, 142, 173, 180, 181, 183, 189, 191, 409, 709, 727, 737. Na tory wyjadą tramwaje linii 25, a wybrane linie autobusowe i tramwajowe obsługują pojazdy o większej pojemności.
Zmienionymi trasami w rejonie cmentarzy jezdżą linie: 103, 114, 120, 122, 139, 156, 160, 161, 169, 180, 181, 213, 251, 500, 724, 727, 737, 739, 742, L39, L38. Podróżowanie autobusami dojeżdżającymi do Cmentarza Południowego w Antoninowie (727, 737, C37, C47) jest możliwe z biletami ważnymi na 1. strefę na całej trasie przejazdu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl