Wykonawca parku Żerańskiego nadal niewybrany. Anulowano przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jest umowa na projekt budowlany parku Żerańskiego
Jest umowa na projekt budowlany parku ŻerańskiegoTVN24
wideo 2/4
Jest umowa na projekt budowlany parku ŻerańskiegoTVN24

Park ma powstać na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ulicy Modlińskiej do Płochocińskiej. Jego projekt jest już znany. Wciąż jednak nieustalony jest wykonawca. Ostatni przetarg został anulowany, bo złożone oferty przekraczały kwotę przeznaczoną na inwestycję. Zarząd zieleni zapewnia, że nowy zostanie ogłoszony do końca czerwca.

Zarząd zieleni 31 maja otworzył możliwość składania ofert w przetargu na budowę parku Żerańskiego. Na wykonanie wszystkich niezbędnych prac przeznaczono ponad 16 milionów złotych. Wpłynęły dwie oferty. Niestety obie wielokrotnie przewyższały budżet jakim dysponuje zarząd zieleni. Pierwsza oferta opiewała na kwotę 52 152 000 złotych, złożyło ją Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL z Poznania. Z kolei druga z firm: SORTED z Piaseczna za wykonanie robót zaoferowała 44 582 077,20 złotych.

Przetarg został anulowany 12 czerwca. - Złożone oferty znacznie przekraczały kwotę jaką mieliśmy przeznaczoną na finansowanie tej inwestycji - przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa zarządu zieleni. Jak dodano w zawiadomieniu o unieważnieniu postępowania "zamawiający nie może zwiększyć wyżej wymienionej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty".

- Będziemy go ponawiać najpóźniej do końca czerwca - zapewniła Kwiecień-Łukaszewska. Miasto będzie więc jeszcze raz próbowało w przetargu znaleźć wykonawcę.

Ile potrwają prace?

Zarząd zieleni informował wcześniej, że zakończenie I etapu prac nad parkiem Żerańskim planowane jest do końca 2024 roku. Mieszkańcy mogliby z niego korzystać na przełomie 2024 i 2025 roku. Potem miał być rozpoczęty II etap prac, w ramach którego w przestrzeni miały powstać dodatkowe atrakcje.

Zapytaliśmy, czy w związku z anulowaniem przetargu i otwarciem nowego prace nad parkiem mogą się opóźnić. - W tym momencie nie mówimy o przesunięciu terminu. Faktyczny termin realizacji poznajemy w momencie, kiedy już wyłonimy wykonawcę, bo on też określa czas, w którym zobowiązuje się do wykonania robót - dodała Kwiecień-Łukaszewska. Ja wyjaśniła, wybrany wykonawca musi jednak zmieścić się w zakresie tymczasowym, wyznaczonym przez zarząd zieleni.

Co będzie w parku?

Park Żerański powstanie na terenie o powierzchni około 13 hektarów, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ulicy Modlińskiej do Płochocińskiej. Atutem parku ma być ułatwiony dostęp do samego brzegu Wisły.

W ramach podstawowego zakresu prac posadzone zostaną drzewa, krzewy i pnącza. Ogrodnicy założą również łąki kwietne i wykonają nasadzenia glebochronne. "Ponadto zbudowana zostanie sieć ciągów pieszo-rowerowych. Mieszkańcy będą mogli odpocząć na polanach rekreacyjnych z podestami i wiatami" - informował zarząd zieleni. W przestrzeni zaplanowano też zagospodarowanie nabrzeża, na którym powstaną pomosty.

W ramach opcji będzie można wykonać dodatkowe elementy w parku - m.in. naturalne place zabaw, dodatkowe pomosty i zieleń, strefę dla psów, pawilony gastronomiczne. Zarząd Zieleni zaznaczał jednak, że możliwy zakres takich prac będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Budowa parku będzie wykonywana na podstawie dokumentacji przygotowanej przez biura projektowe TopoScape i Archigrest.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZZW

Pozostałe wiadomości

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Duże utrudnienia w Sulejówku. Kierowca tira uszkodził nowy tunel. Muszą sprawdzić całą konstrukcję

Duże utrudnienia w Sulejówku. Kierowca tira uszkodził nowy tunel. Muszą sprawdzić całą konstrukcję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbują blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Są utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbują blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbują blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwóch 18-latków zauważyło podejrzanie poruszający się samochód. Sprawę zgłosili policji, a kierowcy renault uniemożliwili dalszą jazdę. Patrol, który przyjechał na miejsce, potwierdził przypuszczenia nastolatków. Jak podano, kierowca miał 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Nastolatkowie powiedzieli pijanemu kierowcy, że ma otwarty wlew do paliwa i wyjęli kluczyki ze stacyjki

Nastolatkowie powiedzieli pijanemu kierowcy, że ma otwarty wlew do paliwa i wyjęli kluczyki ze stacyjki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Krakowskim Przedmieściu policja zatrzymała mężczyznę, który położył przed bramą Pałacu Prezydenckiego plecak i go podpalił. Pożar ugasili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP