Wykonawca parku Żerańskiego nadal niewybrany. Anulowano przetarg

Park Żerański - wizualizacje
Jest umowa na projekt budowlany parku Żerańskiego
Źródło: TVN24
Park ma powstać na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ulicy Modlińskiej do Płochocińskiej. Jego projekt jest już znany. Wciąż jednak nieustalony jest wykonawca. Ostatni przetarg został anulowany, bo złożone oferty przekraczały kwotę przeznaczoną na inwestycję. Zarząd zieleni zapewnia, że nowy zostanie ogłoszony do końca czerwca.

Zarząd zieleni 31 maja otworzył możliwość składania ofert w przetargu na budowę parku Żerańskiego. Na wykonanie wszystkich niezbędnych prac przeznaczono ponad 16 milionów złotych. Wpłynęły dwie oferty. Niestety obie wielokrotnie przewyższały budżet jakim dysponuje zarząd zieleni. Pierwsza oferta opiewała na kwotę 52 152 000 złotych, złożyło ją Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL z Poznania. Z kolei druga z firm: SORTED z Piaseczna za wykonanie robót zaoferowała 44 582 077,20 złotych.

Przetarg został anulowany 12 czerwca. - Złożone oferty znacznie przekraczały kwotę jaką mieliśmy przeznaczoną na finansowanie tej inwestycji - przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa zarządu zieleni. Jak dodano w zawiadomieniu o unieważnieniu postępowania "zamawiający nie może zwiększyć wyżej wymienionej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty".

- Będziemy go ponawiać najpóźniej do końca czerwca - zapewniła Kwiecień-Łukaszewska. Miasto będzie więc jeszcze raz próbowało w przetargu znaleźć wykonawcę.

Ile potrwają prace?

Zarząd zieleni informował wcześniej, że zakończenie I etapu prac nad parkiem Żerańskim planowane jest do końca 2024 roku. Mieszkańcy mogliby z niego korzystać na przełomie 2024 i 2025 roku. Potem miał być rozpoczęty II etap prac, w ramach którego w przestrzeni miały powstać dodatkowe atrakcje.

Zapytaliśmy, czy w związku z anulowaniem przetargu i otwarciem nowego prace nad parkiem mogą się opóźnić. - W tym momencie nie mówimy o przesunięciu terminu. Faktyczny termin realizacji poznajemy w momencie, kiedy już wyłonimy wykonawcę, bo on też określa czas, w którym zobowiązuje się do wykonania robót - dodała Kwiecień-Łukaszewska. Ja wyjaśniła, wybrany wykonawca musi jednak zmieścić się w zakresie tymczasowym, wyznaczonym przez zarząd zieleni.

Co będzie w parku?

Park Żerański powstanie na terenie o powierzchni około 13 hektarów, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ulicy Modlińskiej do Płochocińskiej. Atutem parku ma być ułatwiony dostęp do samego brzegu Wisły.

W ramach podstawowego zakresu prac posadzone zostaną drzewa, krzewy i pnącza. Ogrodnicy założą również łąki kwietne i wykonają nasadzenia glebochronne. "Ponadto zbudowana zostanie sieć ciągów pieszo-rowerowych. Mieszkańcy będą mogli odpocząć na polanach rekreacyjnych z podestami i wiatami" - informował zarząd zieleni. W przestrzeni zaplanowano też zagospodarowanie nabrzeża, na którym powstaną pomosty.

W ramach opcji będzie można wykonać dodatkowe elementy w parku - m.in. naturalne place zabaw, dodatkowe pomosty i zieleń, strefę dla psów, pawilony gastronomiczne. Zarząd Zieleni zaznaczał jednak, że możliwy zakres takich prac będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Budowa parku będzie wykonywana na podstawie dokumentacji przygotowanej przez biura projektowe TopoScape i Archigrest.

Czytaj także: