Będą rozdawać papierowe żonkile na ulicach sześciu polskich miast

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" rusza 19 kwietnia
W tym roku akcja "Żonkile" odbędzie się w sześciu polskich miastach
Źródło: TVN24
19 kwietnia rusza 11. edycja akcji Żonkile, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorzy chcą rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Po raz pierwszy będzie można je dostać w aż sześciu polskich miastach, kwiaty dotrą też do organizacji żydowskich na całym świecie. Akcję wspierają: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski czy Bartosz Gelner.

"W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku" - przekazało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które po raz 11. organizuje akcję.

Żonkile na ulicach sześciu polskich miast

Pierwszy raz w historii tej akcji wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

- Gdy zaczynaliśmy akcję w 2013 roku, mieliśmy 500 wolontariuszy. Głównie pożyczonych z Muzeum Powstania Warszawskiego, bo nie mieliśmy własnych, byliśmy młodą akcją, młodą instytucją. W tym roku otrzymaliśmy 3700 zgłoszeń, głównie ludzi młodych, bez żydowskich korzeni, którzy chcą upamiętnić powstanie w getcie, bohaterów, bohaterki, cywili - powiedziała na czwartkowej konferencji Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile.

Aktorka Magdalena Cielecka od lat jest ambasadorką akcji Żonkile. - Dla mnie ta akcja nie jest jedynie o pamięci, jest przede wszystkim o empatii. Jest tak samo wspaniała i powszechna, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jedna jest żółta, druga czerwona. W obu tych dniach jesteśmy ze sobą razem - mówiła aktorka. I dodała, że kwintesencją akcji jest według niej próba wczucia się i zastanowienia nad pytaniem: jak by to było, jakbyśmy to my byli Żydami?

zonkile1
Magdalena Cielecka od lat jest ambasadorką akcji Żonkile
Źródło: TVN24

Honorową Ambasadorką akcji "Żonkile" została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach muzeum stworzyło poruszającą animację dla uczniów i uczennic. Trailer można obejrzeć na kanale muzeum na YouTube. 

Papierowe żonkile na całym świecie

Z inicjatywy prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego wyprodukowano 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów jest jednocześnie partnerem tych działań.

W Izraelu zostanie rozdanych ponad 40 000 papierowych żonkili, które trafią m.in. do szkół w całym kraju oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie "Remembering Together". Dzięki współpracy z ELNET Polska żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.

Polskie Linie Lotnicze LOT 19 kwietnia upamiętnią powstanie w getcie warszawskim poprzez przypięcie żonkili przez załogę pokładową na wszystkich trasach realizowanych tego dnia. Pasażerowie dzięki specjalnemu komunikatowi dowiedzą się także, że tego dnia mija 80. rocznica wybuchu powstania.

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Muzeum zachęca również do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych: "Użyjcie efektu z żonkilem na Instagramie i udostępnijcie swoje zdjęcie. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum".

Cywile w czasie powstania

Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które muzeum chce poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Również akcję Żonkile organizatorzy dedykują cywilom - około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i w podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania.

Program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim>>

Przygotowano również pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem". Materiały pomogą włączyć się szkołom w obchody 19 kwietnia. Wszystkie treści będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Od 13 do 23 kwietnia przy metrze Centrum będzie można zobaczyć również mural upamiętniający cywilów przebywających w getcie warszawskim podczas powstania. Mural to wizualna opowieść o bohaterach wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia".

Czytaj także: