Hanna Krall została honorową ambasadorką akcji "Żonkile"

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/3
TVN24"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Reporterka i pisarka Hanna Krall została honorową ambasadorką akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum POLIN w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na kanwie jej reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem" powstała animacja o wojennych i powojennych losach Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania.

19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podtrzymując pamięć o tym wydarzeniu, muzeum POLIN każdego roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który ocalał, w rocznicę powstania składał bukiet żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Ten żółty kwiat stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. 19 kwietnia na ulicach miasta pojawią się wolontariusze wręczający przechodniom papierowe żonkile, które można przypiąć do ubrania.

Rocznica wybuchu powstania w getcieTVN24

- W 80. rocznicę powstania udostępnimy nowe materiały edukacyjne, każdy dopasowany do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży w różnym wieku. Wszystkie szkoły, biblioteki oraz instytucje kultury zachęcamy bardzo gorąco do udziału w premierze poruszającej animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartej na motywach książki Hanny Krall. Pisarka w tym roku została Honorową Ambasadorką akcji - mówi cytowana w komunikacie Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji "Żonkile".

Materiałom towarzyszą scenariusze lekcji skierowane do nauczycieli, które mogą być pomocne przy przeprowadzaniu zajęć związanych z powstaniem w getcie warszawskim. - Naszą ofertę wzbogacą ponadto opowiadania uznanych autorek: Katarzyny Ryrych i Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Zaś dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy szkolenia online, podczas których opowiemy o różnych sposobach włączenia się w akcję "Żonkile" - wyjaśnia Bojańczyk.

Animacja o Marku Edelmanie

Fabuła animacji, o której wspomina Bojańczyk, toczy się w trzech płaszczyznach czasowych. Pierwsza to okres drugiej wojny światowej, kiedy widz poznaje losy młodego Marka Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, a wreszcie ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Potem twórcy animacji przenoszą nas do lat 60. XX wieku, kiedy Edelman rozwija swoją karierę lekarską w Łodzi. Ostatnia część to lata 70. XX wieku. Wtedy właśnie Hanna Krall przeprowadziła z Edelmanem rozmowy, opisane w reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jak czytamy w opisie fabuły, osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści jest poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze i ponadczasowe pytania stawiane zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana.

Film trwa około 18 minut i towarzyszyć mu będą narzędzia edukacyjne – scenariusz zajęć i karta pracy. Premiera filmu odbędzie się 19 kwietnia na kanale YouTube Muzeum POLIN w języku polskim i angielskim oraz w wersji z audiodeskrypcją. Materiały można otrzymać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie muzeum POLIN.

Muzeum wciąż szuka wolontariuszy

Muzeum przypomina, że wciąż szuka wolontariuszy do rozdawania papierowych żonkili. Rekrutacja trwa do 13 lutego. "Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Dla uczestników Muzeum przygotowało szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza" - zachęca do udziału w akcji Muzeum POLIN.

Czytaj też: "Nie bądź obojętny" przesłaniem 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczczą ją niemal setką wydarzeń

W 2023 roku akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Kluczowym elementem obchodów rocznicowych będzie otwarcie w kwietniu wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim", której autorką koncepcji jest prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, a kuratorką Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN

Pozostałe wiadomości