600 tysięcy papierosów bez akcyzy. Uderzyli w nielegalną produkcję, zatrzymali pięć osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 613 tysięcy nielegalnych papierosów
Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 613 tysięcy nielegalnych papierosów
KSP
Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 613 tysięcy nielegalnych papierosówKSP

Stołeczni policjanci zatrzymali pięć osób podejrzanych o wytwarzanie papierosów bez akcyzy. W trakcie dwóch akcji znaleziono w sumie 613 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów oraz 64 kilogramy tytoniu.

Sprawami dotyczącymi produkcji i przemytu wyrobów tytoniowych zajmują się policjanci ze stołecznego Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. W ramach dwóch akcji zatrzymali oni pięć osób podejrzanych o wytwarzanie nielegalnych papierosów.

- W pierwszym przypadku ustalili, że na terenie jednej z posesji w miejscowości Słupno może dochodzić do produkcji papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na miejscu zauważyli, jak na posesję przyjechali fordem dwaj mężczyźni i weszli do budynku. Po kilkudziesięciu minutach na posesji pojawili się kolejni dwaj mężczyźni, którzy podjechali toyotą. Z bagażnika samochodu zaczęli wyjmować kartonowe pudła - informuje w komunikacie Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

Na widok poczynań mężczyzn policjanci podjęli decyzję o ich zatrzymaniu. - Po wejściu do budynku policjanci zastali jednego z nich pracującego przy maszynie służącej do nabijania gilz tytoniowych. Jak się okazało, zatrzymani to obywatele Armenii i Gruzji w wieku od 36 do 49 lat - opisuje.

Dwaj zatrzymani byli poszukiwani listami gończymi

Podczas przeszukania policjanci znaleźli ponad 360 tysięcy papierosów bez znaków akcyzy skarbowej, ponad 64 kilogramy tytoniu, trzy maszyny do nabijania gilz papierosowych wraz z trzema kompresorami. W trakcie czynności zabezpieczyli także 4,5 tysiąca złotych na poczet przyszłych kar.

Policjanci szacują, że na skutek nieopłaconej akcyzy Skarb Państwa stracił niemal 400 tysięcy złotych. - Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego zezwolenia. Decyzją sądu zostali objęci policyjnymi dozorami. Może im grozić kara do roku pozbawienia wolności - wskazuje Adamus.

Dwaj zatrzymani byli poszukiwani listami gończymi. 36- i 49-latek mają zasądzone kary więzienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Znaleźli ponad 250 tysięcy nielegalnych papierosów

Policjanci równolegle prowadzili jeszcze jedno podobne dochodzenie. Dotyczyło ono 58-latka podejrzanego o paserstwo akcyzowe. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 58-letni mężczyzna może posiadać znaczne ilości papierosów pochodzących z przemytu, a także nielegalnie je produkować. - Został zatrzymany w momencie, kiedy przewoził znaczną ilość papierosów do magazynu znajdującego się w Wawrze. Funkcjonariusze znaleźli w kierowanej przez niego skodzie fabrycznie zapakowane papierosy pochodzące z przemytu z Rosji i Białorusi- podaje w komunikacie Adamus.

Jak wylicza, w aucie zabezpieczono 3,5 tysiąca paczek bez wymaganych znaków polskiej akcyzy skarbowej. Kolejne kartony z papierosami odnaleziono w miejscu zamieszkania 58-latka. Okazało się, że wytwarzano je w nielegalnych fabrykach. Według policji, podejrzany posiadał łącznie ponad 144 tysiące papierosów bez wymaganych znaków polskiej akcyzy skarbowej i niemal 109 tysięcy papierosów pochodzących z przemytu ze znakami akcyzowymi innych państw. - Łącznie uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia akcyzy, cła oraz podatku VAT wyniosły prawie 266 tysięcy złotych - wskazuje Adamus.

Mężczyzna także został objęty policyjnym dozorem.

Postępowania w opisanych sprawach nadzorują Prokuratura Rejonowa w Wołominie oraz Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe.

Informowaliśmy także o likwidacji magazynu nielegalnych papierosów w Płońsku:

Służby zlikwidowały magazyn nielegalnych papierosów
Służby zlikwidowały magazyn nielegalnych papierosówKrajowa Administracja Skarbowa

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP