Upamiętnią krwawą bitwę

Tvn Warszawa
Tak wyglądała rekonstrukcja bitwy w 2011 roku
Ponad 200 rekonstruktorów w strojach z czasów Królestwa Polskiego, 7 armat , 40 koni i artyleria z wyrzutanią rakietową. To wszystko będzie można zobaczyć w sobotę na Pradze Południe podczas rekonstrukacji najkrwawszej bitwy powstania listopadowego.

181 lat temu, 25 lutego 1831 roku, punktualnie o 10:00 Warszawą wstrząsnął potężny huk. Armia rosyjska ustawiona na pograniczu lasów wawerskich otworzyła ogień w stronę Polaków. 200 armat rozpoczęło kanonadę. Tak rozpoczęła się jedna z najkrwawszych bitew powstania listopadowego.

Polska armia zagrodziła drogę wrogowi na polach Grochowa przed małą wsią Wygoda w Olszynce Grochowskiej. Pozycja Polaków była otoczona mokradłami. W ten sposób armia blokowała podejścia do Pragi

80-tysięczne wojsko rosyjskie było wtedy najlepiej wyszkolona armią XIX wiecznej Europy. Przeciw niej stanęło 43 tysięczna armia Królestwa Polskiego, która na sztandarach niosła hasło "Umrzeć lub zwyciężyć".

Nieroztrzygnięta bitwa

W ciągu 8 godzin bitwy zginęło ponad 20 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 7 tysięcy Polaków. Walkę uznaje się za nierozstrzygnięta, ponieważ obie strony zmuszone były do wycofania się. Jednak dzięki bohaterskiej postawie Polaków Warszawa na długie miesiące pozostała wolna.

Inscenizacja bitwy w 2007 roku

By upamiętnić te wydarzenia w sobotę na placu Szembeka odbędzie się zgrupowanie pułków rekonstruktorów historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. O 11:00 rozpocznie się musztra i pokaz sprawności szwadronu jazdy polskiej. Odbędzie się przegląd wojsk. Zaprezentowane zostanie przemówienie generała Żmirskiego do żołnierzy.

200 rekonstruktorów i wyrzutnia rakietowa

O 12:00 wojsko rekonstruktorów przemaszeruje z placu Szembeka do Pomnika Poległych w Bitwie pod Olszynką Grochowską w Rezerwacie Krajobrazowo-Historycznym Olszynka Grochowska. Tam o 13:00 rozpocznie się rekonstrukcja bitwy.

- Zrekonstruujemy 3 kontrataki strony rosyjskiej i 2 kontrataki armii polskiej. Widowiskowym elementem będzie udział armat i wyrzutni rakietowej, która w XIX wieku była sprzętem niezwykle nowoczesnym - zapowiada Antoni Lewandowski organizator rekonstrukcji.

band

sobota, 25 lutegogodz. 11.00-12.00, plac Szembeka, zgrupowanie wojsk i musztragodz. 13.00-14.00, Rezerwat Krajobrazowo-Historyczny Olszynka Grochowska, rekonstrukcja bitwy

Linia autobusowa nr 245 zostanie zasilona dodatkowymi trzema autobusami. Na miejsce będzie można dojechać również autobusami linii 145, kursującymi co 20 minut.

Czytaj także: