Uczestniczka powstania: Idźcie głosować! Od tego zależy przyszłość kraju, za który umieraliśmy

Źródło:
TVN24
"To jest decyzja, od której zależy przyszłość naszych dzieci, wnuków, tego kraju, za który umieraliśmy"
"To jest decyzja, od której zależy przyszłość naszych dzieci, wnuków, tego kraju, za który umieraliśmy"TVN24
wideo 2/3
"To jest decyzja, od której zależy przyszłość naszych dzieci, wnuków, tego kraju, za który umieraliśmy"TVN24

Nie narzekajcie później, jeśli teraz nie staniecie do wyborów, bo do nas należy to, kogo wybierzemy. To jest ważne dla całego narodu, więc niech każdy stanie do wyborów, ale przedtem przemyśli, kogo ma wybrać - apelowała w "Faktach po Faktach" Wanda Traczyk-Stawska, ps. "Pączek", uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierka AK, członkini Szarych Szeregów.

W programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 i TVN o niedzielnych wyborach parlamentarnych z Piotrem Kraśką rozmawiały uczestniczki Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Dlaczego należy iść na wybory?

Co by powiedziały osobom, które nie chcą wziąć udziału w wyborach? Anna Przedpełska-Trzeciakowska przyznała, że powiedziałaby to, co Jacek Fedorowicz: "głosuj, bo cię przegłosują".

- Jeśli przegrywa jasna strona światła, to przynajmniej mamy poczucie, że to nie jest nasza wina. Poczucie, że człowiek nie wziął udziału, czyli wziął udział w przegranej, jest straszne - powiedziała.

- Nie narzekajcie później, jeśli teraz nie staniecie do wyborów, bo do nas należy to, kogo wybierzemy. To jest ważne dla całego narodu, więc niech każdy stanie do wyborów, ale przedtem przemyśli, kogo ma wybrać. Żeby nie wybrać ludzi, którzy sprzedają Polskę za pieniądze - zaapelowała Wanda Traczyk-Stawska.

CZYTAJ TEŻ: Polska idzie na frekwencyjny rekord? Jeszcze nigdy tyle osób nie było zainteresowanych głosowaniem

- Dla mnie straszliwym przeżyciem był fakt, że można w ten sposób potraktować nasz kraj, że się sprzedaje wizy za pieniądze, nie sprawdzając, kto je kupuje. To jest otwarcie naszych granic do wpuszczenia ludzi, którzy mogą być bardzo niebezpieczni - podkreśliła powstanka.

"To jest ważne dla całego narodu, więc niech każdy stanie do wyborów"
"To jest ważne dla całego narodu, więc niech każdy stanie do wyborów"TVN24

"W takich warunkach, jakie stworzył współczesny rząd, Polska nie jest bezpieczna"

Gościnie "Faktów po Faktach" były pytane również o bezpieczeństwo Polski w kontekście ostatnich rezygnacji dwóch kluczowych dla Wojska Polskiego dowódców.

- Jestem tu, choć nie czuję się na siłach, bo jestem bardzo zmęczona. Ale będę odpowiadała z serca, co myślę - mówiła Wanda Traczyk-Stawska. - Mam obowiązek, jako żołnierz, powiedzieć prawdę. A prawda jest taka, że w takich warunkach, jakie stworzył współczesny rząd, Polska nie jest bezpieczna.

- Kiedy jechałam do was, jechałam po tym miejscu, w którym zginął mój brat. Zawsze sobie wtedy myślę, że to jest cena tego, że ja mogę przyjechać do was i mówić, krzyczeć: Ludzie, idźcie głosować! To jest decyzja, od której zależy przyszłość naszych dzieci, wnuków, tego kraju, za który umieraliśmy - mówiła Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

- Jestem przerażona łatwością, z jaką nasza władza dysponuje tą ceną. Bo to nie jest cena tylko naszej rzeczywistości dzisiaj, ale też naszej przeszłości - zaznaczyła.

Podkreśliła, że oddaje cześć generałom, którzy złożyli rezygnacje, bo to "musiały być bardzo dramatyczne powody".

Jakiej Polski chciałyby weteranki Powstania Warszawskiego?
Jakiej Polski chciałyby weteranki Powstania Warszawskiego?TVN24

"Patrzę na następne pokolenia z ogromną nadzieją"

Jakiej Polski chciałyby weteranki Powstania Warszawskiego? - Polski demokratycznej, która będzie umiała korzystać z tego, że ma swoją konstytucję. Ludzi w Polsce świadomych tego, że nikt nie może ich krzywdzić, bo mogą się bronić, mając konstytucję. Chciałabym, aby w każdej szkole, w ostatnich klasach, mówiono o tym, jakim człowiekiem ma być obywatel - odpowiedziała Wanda Traczyk-Stawska. - Ma pamiętać, że rząd, który rządzi, był rządem słuchającym naród, a nie siebie i swoich interesów - dodała.

- Patrzę na następne pokolenia z ogromną nadzieją, wyczekując na jakieś deklaracje - podkreśliła Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Nawiązała też do rozmowy Piotra Kraśki z liderem Konfederacji Sławomirem Mentzenem, która odbyła się w studiu chwilę wcześniej. - Ja takiej Polski nie chcę, bo myśmy to przeżywali, tośmy widzieli - zaznaczyła.

CZYTAJ TEŻ: Rozmowa w "Faktach po Faktach" ze Sławomirem Mentzenem

Autorka/Autor:dg/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Brutalna napaść na Pradze Północ. Kobieta najprawdopodobniej została uderzona młotkiem w głowę. Straciła przytomność, trafiła do szpitala. Policja po krótkich poszukiwaniach zatrzymała podejrzewanego o atak.

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Trzy tysiące złotych mandatu, a do tego 13 punktów karnych - tak ukarany został 38-latek, który na trasie S8 pod Warszawą pędził z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca nawet nie zorientował się, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Źródło:
policja mazowiecka

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Utrudnienia na trasie z Warszawy do Lublina. Rolnicy zaostrzyli w tym miejscu protest i w okolicy Gończyc na trasie S17 weszli na jezdnię. Od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach, policja wyznaczyła objazdy. Po 19 protestujący odblokowali nitkę w stronę Lublina, na jezdni w kierunku Warszawy nadal trwa protest.

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z Marywilskiej chcą obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. W czwartek protestowali w tej sprawie przed stołecznym ratuszem. Magistrat zaproponował im spotkanie mediacyjne, które ma odbyć się 1 marca. Protestujący obawiają się jednak, że nadal nie usłyszą na nim konkretnych propozycji.

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

Źródło:
PAP

Do końca lutego zadaszenie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego zostanie ukończone. Dach ma chronić stare mury przed wpływem warunków atmosferycznych. Gotowa jest konstrukcja zadaszenia od strony północnej, trwają prace nad stroną południową.

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Źródło:
PAP

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali na warszawskim Targówku mężczyznę podejrzewanego o kradzież samochodu. Wcześniej doszło do pościgu. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza.

Kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił policjanta. Padły strzały

Kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił policjanta. Padły strzały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samorządowcy przyjechali do Warszawy na zaproszenie Rafała Trzaskowskiego. Zaapelowali do rodaków o udział w nadchodzących wyborach samorządowych. Jak podkreślił prezydent Warszawy, pierwszy krok do zakończenia "ery populizmu" został wykonany w październiku, jednak jego przypieczętowaniem będzie wynik kwietniowego głosowania.

Samorządowcy zachęcają do udziału w wyborach. "Era populizmu się kończy"

Samorządowcy zachęcają do udziału w wyborach. "Era populizmu się kończy"

Źródło:
TVN24

12 osób oskarżonych przez prokuraturę o nielegalną reklamę alkoholu już w marcu stanie przed sądem. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. aktorki Joanna O.-K. i Olga K. oraz influencerki Tatiana M. czy Ewa M-K.

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Źródło:
PAP

Nieznany sprawca, wyłamując zabezpieczenia podwójnie zamykanych drzwi, włamał się do pylonu mostu Świętokrzyskiego. Sprawą zajmuje się policja.

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy alarmują, że jezdnia przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Estrady na warszawskich Bielanach zostanie poszerzona dzięki wycince starych drzew i zmniejszeniu terenu szkolnego - podnoszą aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta odpowiedzialny za inwestycję przyznaje: wycinka będzie i dotyczy 28 drzew.

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy z przejmowaniem terenów przez wojewodą przełożą się na datę zakończenia ostatniego odcinka drugiej linii metra. Na dalekim Bemowie trwa budowa trzech stacji oraz stacji techniczno-postojowej.

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Choć nowy wojewoda mazowiecki poszedł na rękę władzom Warszawy, wycofując skargę swojego poprzednika z sądu, to strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku nie wejdzie z dnia na dzień. - Prawdopodobnie ruszy na początku przyszłego roku - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl