Wieża ciśnień góruje nad stacją kolejową w Tłuszczu, pochodzi z lat 20. XX wieku. Jak przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, stanowi ona najcenniejszy element w kompleksie dworcowym. Właśnie trafiła do rejestru zabytków.
Wieża ciśnień stoi na terenie stacji kolejowej Tłuszcz, przy ulicy Warszawskiej, na trasie dawnej drogi żelaznej Petersbursko – Warszawskiej oddanej do użytku 18 maja 1862 roku. Wieża powstała w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Jak poinformował na Facebooku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, została wzniesiona przez firmę Żelazo-Beton.
Została uszkodzona podczas wojny
"Wieża została uszkodzona podczas bombardowania 3 września 1939 roku. Po II wojnie światowej straciła oryginalny hełm. Obecny dach ma wtórną więźbę dachową, zmienioną konstrukcję i poszycie. Obiekt o oryginalnej formie i konstrukcji architektonicznej w znacznym stopniu zachował detal architektoniczny na elewacjach" - przekazał we wpisie konserwator.
Jak dodał, wieża należy do cennej grupy obiektów wznoszonych w latach 20. XX wieku (m.in. w Nasielsku, Sochaczewie, Pilawie, Żyrardowie). "Charakteryzuje je spójna myśl projektowa czerpiąca zarówno z lokalnej tradycji budowlanej oraz historyzującej stylistyki. Obiekt stanowi dokument działań propagandowych i kulturotwórczych odbudowującej się II Rzeczpospolitej" - wyjaśniono w komunikacie.
- Wieża stanowi najcenniejszy element w kompleksie dworcowym w Tłuszczu, jest charakterystyczna pod względem architektonicznym oraz jedynym zachowanym w tym miejscu reliktem zabudowań kolei parowej, przy jednej z najstarszych tras kolejowych Mazowsza. Równocześnie dokumentuje rozwój inżynierii i architektury kolejowej. Uzupełnieniem walorów zabytkowych obiektu jest jego najbliższe otoczenie, obecnie obszar działki Tłuszcz, stanowiące funkcjonalne i komunikacyjne zaplecze wieży oraz umożliwiającego jego użytkowanie, a tym samym dokument historii obiektu i jego eksploatacji - przytoczono wypowiedź konserwatora prof. Jakuba Lewickiego.
Autorka/Autor: mg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook