Sześć ciosów "motylkiem". Jest wyrok za zabicie pracownika tramwajów

[object Object]
Wyrok w sprawie Adriana C.TVN 24
wideo 2/3

Na 15 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie Adriana C. za śmiertelne ugodzenie nożem pracownika Tramwajów Warszawskich. Skazany ma zapłacić także po 200 tysięcy złotych nawiązki żonie i trójce dzieci zmarłego. Wyrok nie jest prawomocny.

Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z 9 na 10 lutego 2018 roku na ulicy Trębackiej w Warszawie. Adrian C. spotkał się tego wieczora z kolegami w pubie na Starym Mieście, skąd po północy wracali pieszo. Mniej więcej w tym czasie pokrzywdzony Paweł C. wraz z czterema znajomymi opuścił restaurację na Rynku Starego Miasta. Obie grupy spotkały się w rejonie skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia i Trębackiej, gdzie doszło do awantury w trakcie, której Adrian C. dźgnął nożem Pawła K., w wyniku czego mężczyzna zmarł w szpitalu po 11 dniach. Adrian C. nie przyznał się do winy.

Sześć ciosów "motylkiem"

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Adriana C. za winnego i skazał go na 15 lat więzienia. Sąd stwierdził, że 27-latek działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia zadał Pawłowi K. sześć ciosów nożem składanym typu motylek o długości ostrza 10,5 centymetra; trzy w klatkę piersiową, dwa w nadbrzusze oraz jeden w okolicę lędźwiową. Jednocześnie zastrzegł, że warunkowe zwolnienie może nastąpić nie wcześniej, niż po odbyciu 12 lat więzienia. Zasądził, też od oskarżonego nawiązki po 200 tysięcy złotych na żonę i dzieci Pawła K. - Nie byłoby tego wyroku, tego nieszczęścia i tej kary, gdyby nie nóż. Nie ma w Polsce takiego przepisu, który mówi, że nie wolno nosić noża. Wolno nosić siekierę ze sobą, wolno nosić kosę, a nawet piłę spalinową. Wolno to wszystko nosić, tylko pytanie w jakim celu - mówił sędzia Piotr Gąciarek, uzasadniając wyrok. Podkreślił, że nóż nie jest środkiem do obrony i jeśli ktoś nosi go ze sobą "to zakłada, że może go użyć". Sędzia Gąciarek zaznaczył, również, że obaj mężczyźni "dążyli do zwarcia" oraz, że "chcieli sobie coś wyjaśnić". - Gdyby nie było noża, to nie doszłoby do tej tragedii - mówił sędzia.

Zamiar pozbawienia życia

W uzasadnieniu stwierdził również, że sąd nie ma żadnej wątpliwości, że to oskarżony użył noża i ten nóż należał do niego, a także, że Adrianem C. kierował zamiar pozbawienia życia Pawła K.

- Oskarżony jest człowiekiem pełnoletnim, zdrowym psychicznie. Każdy dorosły przytomny człowiek wie, że uderzenie nożem w szyję, w twarz, w klatkę piersiową, czy w brzuch może skutkować zgonem, zatem był to zamiar bezpośredni zabójstwa - powiedział sędzia. Podkreślił też, że oskarżony był "dosyć trzeźwy, nie był zamroczony", dlatego sąd nie daje wiary oskarżonemu i jego linii obrony, że nie wiedział co robi i niczego nie pamięta. - Sąd nie jest panem Bogiem, natomiast co się działo w głowie oskarżonego, to wie tylko oskarżony i to oskarżony po wyjściu z tej sali każdego dnia będzie sobie musiał odpowiedzieć, co się takiego stało, że będąc prawie trzeźwym, mając ułożone życie, mając narzeczoną, normalny dom, pracę, w wyniku przypadkowego zwarcia z obcym człowiekiem na ulicy sześć razy dźgnął go nożem - stwierdził sędzia Gąciarek. Wyrok nie jest prawomocny.

"To zmieniło życie całej rodziny"

- To zmieniło życie całej rodziny. My się z tego nigdy nie podniesiemy. Cały czas jesteśmy w żałobie i jakikolwiek byłby wyrok, to tego nie zmieni, ale cały czas liczymy na wyrok, który zaproponował prokurator, czyli 25 lat pozbawienia wolności - mówiła po wyjściu z sali rozpraw siostra zabitego Pawła K. Apelację zapowiedziała obrończyni oskarżonego. - Nie zgadzamy się z tym wyrokiem. Uważamy, że nagrania z monitoringu przeczą ustaleniom stanu faktycznego - poinformowała adwokat Katarzyna Kaczorowska.

PAP/em/b

Pozostałe wiadomości