- Do końca października 2011 roku zinwentaryzowano 123 kwatery. Zebrane w terenie dane nanoszone są na elektroniczną mapę Warszawy - mówi Dagmara Strzelczyk z biura prasowego ratusza. - Elektroniczna baza zawiera aktualnie dane o ponad 12 300 grobach i ponad 34 000 nazwisk osób pochowanych na cmentarzu - dodaje.
W serwisie można znaleźć informację o miejscach pochówku - lokalizację na terenie cmentarza, zdjęcia nagrobka, a nawet dane o materiale z jakiego został wykonany.
Powązki Pomnikiem Historii?
Informacje pochodzą z nadzorowanego przez biuro stołecznego konserwatora projektu inwentaryzacji pomników na terenie cmentarza. Cmentarza, który ma szansą zyskać status Pomnika Historii.
W piątek Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował wniosek o nadanie go warszawskim Powązkom. - Z wnioskiem do Generalnego Konserwatora Zabytków zwrócili się przedstawiciele wszystkich cmentarzy wyznaniowych na Powązkach - informuje ratusz. - Status Pomnika Historii jest szczególną formą nobilitacji i oznacza uwzględnienie obiektu w elitarnym gronie najważniejszych zabytków o znaczeniu ogólnokrajowym - czytamy w komunikacie.
Więcej cmentarzy
Na stronie internetowej z wykazem cmentarzy znajdują się też ogólne informacje o pozostałych warszawskich nekropoliach. Serwis poświęcony Powązkom będzie powiększał swoją zawartość, a władze miasta chcą wyszukiwaniem objąć również inne stołeczne cmentarze. - Dzięki temu w ciągu najbliższych kilku lat będzie można bez problemu pozyskać informację o osobach pochowanych na stołecznych cmentarzach - przekonują urzędnicy.
Serwis, którym chwali się miasto, w sobotę przed Wszystkich Świętych uległ awarii.
ran/mz