Najnowsze

Rosjanie odmówili oddania ośrodka nad Zalewem Zegrzyńskim

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lasy Państwowe wypowiedziały Rosjanom umowę dzierżawy nieruchomości nad Zalewem Zegrzyńskim
"Fakty" TVNLasy Państwowe wypowiedziały Rosjanom umowę dzierżawy nieruchomości nad Zalewem Zegrzyńskim

Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła wydania nieruchomości - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytanie o ośrodek nad Zalewem Zegrzyńskim (Mazowieckie). Umowa dzierżawy została wypowiedziana Rosjanom w połowie kwietnia.

Chodzi o sześciohektarowy grunt w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim, około osiem kilometrów od Serocka. Od lat 80. nieruchomość jest dzierżawiona przez. Federację Rosyjską. Od tamtego czasu strona rosyjska postawiła na gruncie budynki. Miesięcznie za dzierżawę płaciła około 12 tysięcy złotych.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, Lasy Państwowe na których terenie znajduje się działka, wezwały ambasadę do wydania nieruchomości. Umowa dzierżawy została rozwiązana 14 kwietnia. Ponadto, jak informowały wcześniej LP, od lutego na konto Nadleśnictwa Jabłonna, które jest stroną umowy, nie wpływają żadne środki z tytułu dzierżawy.

Rosjanie odmówili wydania nieruchomości

O ośrodek i jego przyszłość zapytała Ministerstwo Klimatu i Środowiska Hanna Gill-Piątek z klubu parlamentarnego Polska 2050. "Pomimo wezwania Ambasady Federacji Rosyjskiej do wydania nieruchomości i podjęcia działań zmierzających do jej przejęcia, Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła jej wydania" - odpowiedziało ministerstwo.

Posłanka zapytała też o stan obiektów, które znajdują się na działce. "Z uwagi na fakt, że Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła wydania nieruchomości nie ma możliwości zweryfikowania stanu technicznego ośrodka. Oględziny z zewnątrz wskazują na zły stan techniczny obiektu" - przekazał resort.

W związku z tym w zwieszeniu pozostaje pomysł utworzenia tam ośrodka dla uchodźców. W dokumencie wskazano, że "konieczne stało się wystąpienie na drogę postępowania cywilnego celem odzyskania nieruchomości". "Z tych względów na chwilę obecną nie podjęto żadnych planów, co do dalszego wykorzystania ośrodka" - napisało ministerstwo klimatu.

Jak mówił wcześniej burmistrz Serocka Artur Borkowski, odzyskanie nieruchomości mogłoby dać "szansę na wykorzystanie ośrodka na cele publiczno-społeczne przez gminę". O jego przyszłości myślą też Lasy Państwowe. - Jeśli będzie taka potrzeba, ośrodek będzie służył wszystkim tym, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną - zapowiadał Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Atrakcyjne lokalizacje, za które nie płacą. Oto "rosyjskie wyspy" w Polsce >>> Zobacz reportaż magazynu "Czarno na białym"

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości