W tramwajach, metrze, autobusach i kolejkach SKM są wydzielone miejsca, w których można ustawić jednoślad. Przewożenie roweru jest bezpłatne.
- Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności, to przywilej na wyjątkowe sytuacje - zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego.
Gdzie ustawić rower?
Te sytuacje to np. gdy nagle pogorszą się warunki atmosferyczne, rowerzysta źle się poczuje lub popsuje mu się jednoślad. - Nie traktuj więc komunikacji miejskiej jak transportu dla wieloosobowych wycieczek - informuje ZTM.
Autobusy:
1. Miejsce do przewożenia rowerów w autobusach znajduje się na wysokości drugich drzwi wejściowych. W autobusach przegubowych na wysokości trzecich drzwi.
Tramwaje:
2. W tramwajach wysokopodłogowych na końcu wagonu. W tramwajach nowoczesnych naprzeciwko drugich drzwi wejściowych.
Metro:
3. W metrze rower można przewozić w pierwszym wagonie przy pierwszych drzwiach lub w ostatnim wagonie przy ostatnich drzwiach.
SKM:
4. W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i innych przewoźników akceptujących bilety ZTM rowery można przewozić w wagonach oznaczonym miejscem dla rowerów. Przedział taki znajduje się najczęściej na początku lub na końcu pociągu.
Zasady przewożenia jednośladów komunikacją miejską:
Nie należy wsiadać do komunikacji wtedy, gdy jest tam tłok. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania również i zranić.
- W czasie godzin szczytu rower utrudnia pasażerom wsiadanie, wysiadanie czy dojście np. do kasownika.
- Staraj się wybierać mniej oblegane linie i godziny, w których tłok w komunikacji zbiorowej jest mniejszy
- Gdy już wsiądziesz do pojazdu ustaw rower tak by zajmował jak najmniej miejsca i nikomu nie przeszkadzał. Zwróć uwagę by jednoślad nie pobrudził wnętrza pojazdu i innych pasażerów.
lata//ec