Rodzinny Piknik Rowerowy. Masa krytyczna dojedzie do Ossowa

Najnowsze


Wspólne grillowanie, frisbee, badminton, stanowiska rekonstruktorów, warsztaty odlewania żołnierzyków z cyny czekają na uczestników Rodzinnego Pikniku Rowerowego, który odbędzie się 6 lipca w Ossowie. Także tego dnia z placu Zamkowego do Ossowa przejedzie Warszawska Masa Krytyczna. Patronem medialnym imprezy jest portal tvnwarszawa.pl.

- Ossów to przede wszystkim historia Bitwy Warszawskiej, ale również świetne miejsce do rekreacji. Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców powiatu wołomińskiego i nie tylko, do wspólnego odkrywania historii między innymi poprzez aktywne spędzanie czasu – mówi Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku", która jest organizatorem pikniku.

W czasie pikniku będą organizowane wycieczki rowerowe z przewodnikiem po terenie Parku Kulturowego. Na terenie imprezy pojawią się stanowiska rekonstruktorów, a Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej z Kobyłki pokaże swoją ekspozycję uzbrojenia z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Impreza odbędzie się 6 lipca na terenie Zespołu Szkół w Ossowie (ul. Matarewicza 148) w godzinach 11.00-18.00, ale najwytrwalsi będą mieli szansę posiedzieć przy ognisku aż do godz. 22.00. Pierwotnie piknik miał odbyć się 17 maja, ale plany pokrzyżowała pogoda.

Impreza potrwa do wieczora materiały organizatora

Wypożyczysz kocyk i grilla

– Uruchomimy bezpłatną wypożyczalnię zestawów do badmintona, frisbee, kocyków piknikowych, a nawet małych grilli. Zależy nam na tym, by nasi goście przede wszystkim miło spędzili czas. Żeby Ossów kojarzył się z nie tylko z ważną historią, ale również z możliwością aktywnego spędzania czasu – tłumaczy Maksym Gołoś. – Ważnym akcentem imprezy będzie również przyjazd rowerzystów Warszawskiej Masy Krytycznej – dodaje.

Atrakcją dla najmłodszych może być Miasteczko Ruchu Drogowego, które zainstalują na szkolnym parkingu policjanci z drogówki. Mundurowi będą uczyć dzieci jak bezpiecznie poruszać się po publicznych drogach na rowerze, zorganizują też konkursy z nagrodami.

Masa rowerzystów ruszy do Ossowa

Po raz pierwszy rowerzyści Warszawskiej Masy Krytycznej przyjadą ze stolicy do Ossowa w zorganizowanym przejeździe. Ruszy on w niedzielę 6 lipca z pl. Zamkowego o godz. 10.30. Organizator zapewnia również powrót w zorganizowanym peletonie.

Rozpoczęła się rejestracja na masę. Aby wziąć udział w przejeździe z Warszawy do Ossowa (i z powrotem) należy wysłać maila na adres jolanta.kielczyk@ossow1920.pl zawierającego: imię, nazwisko, wiek i rozmiar koszulki (potrzebny do rozdzielenia pakietów startowych). Liczba miejsc jest ograniczona do 300, wiec warto się pośpieszyć. Pakiety startowe zawierające koszulki będą rozdawane na miejscu w Ossowie bezpośrednio po przyjeździe masy.

Sprawdź regulamin przejazdu.

Trasa przejazdu liczy prawie 20 km. Pokonanie tego dystansu zajmie rowerzystom ok. 2,5 godz. Trasa prowadzi ulicami: Miodową, Senatorską, Nowym Przejazdem, al. Solidarności, Mostem Śląsko-Dąbrowskim, al. Solidarności, Kosmowskiej, Grodzieńską, Radzymińską, Naczelnikowską, Księcia Ziemowita, Swojską, Janowiecką, Warszawską, Aleją Marszałka Piłsudskiego, Szwoleżerów, Żołnierską, Wyszyńskiego, Poniatowskiego, Nadarzyńską, Hallera, Matarewicza.

Będą także cykliści z Kobyłki

Swój przejazd organizuje też Kobyłkowska Masa Krytyczna. Rowerzyści spotykają się przed Miejskim Ośrodkiem Kultury i wspólnie ruszają w kierunku Ossowa. Uczestnicy również mogą liczyć na pakiety startowe bez konieczności rejestracji. Warunkiem jest uczestnictwa w imprezie od zbiórki do przyjazdu do Ossowa.

Zobacz przejazd urodzinowej masy krytycznej:

Urodzinowa Masa KrytycznaTVN 24

Przejazd rowerzystów w hołdzie bohaterów getta:

Masa Krytyczna w hołdzie bohaterom gettaTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

wp, kś/b

Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatora