"Remont to za mało" Nowe pomysły na Chłodną

fot. Grupa M20
fot. Grupa M20
Źródło: | Fakty TVN
- To, co dzielnica nazywa rewitalizacją, jest zwykłym remontem nawierzchni ulicy Chłodnej - twierdzą aktywiści zajmujący się przestrzenią miejską z Grupy M20. Urządzili spacer po odnawianym odcinku ulicy, zrobili zdjęcia, opisali to co widzieli i mówią wprost: by ratować Chłodną należy w pierwszej kolejności otworzyć kluby, galerie i kawiarnie w parterach budynków.

Po wieloletnich staraniach prace na Chłodnej ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Ulica jest wykładana zabytkową kostką, oznaczone będą ślady dawnej pierzei, staną latarnie typu pastorał. Na Chłodnej ograniczony zostanie ruch, część ulicy zajmie deptak, pojawi się też zabytkowy tramwaj z zaprzęgiem konnym.

"Pomimo dobrych chęci władz Woli, wymiana nawierzchni na luksusową to zdecydowanie zbyt mało" - sugeruje grupa M20. Co zatem proponują? "By ratować Chłodną należy w pierwszej kolejności uruchomić lokale w parterach istniejących budynków. Są idealnym miejscem dla klubów, kawiarń i sklepów" - piszą.

Odcinek ul. Chłodnej i Elektoralnej od al. Jana Pawła II do ul. Żelaznej powinien przyciągać warszawiaków i turystów knajpami, pubami i restauracjami w parterach. O ile budynki usytuowane na narożnikach taką rolę spełniają, o tyle gorzej jest w centralnej części ulicy.

oprac. grupa M20
oprac. grupa M20
Źródło: | Eurosport

Pustynia na południu

Z jednej strony warszawiaków przyciąga klub Chłodna 25, odwiedzają też do oberżę pod Czerwonym Wieprzem, u zbiegu z Żelazną, z drugiej niezgaospodarowana pozostaje część parterów przy ul. Elektoralnej. - Budynek pod numerem 28 ma podcienia, w których można zrobić lokale. Gorzej jest z tym pod numerem 26, gdzie w parterach są mieszkania - mówi Witold Weszczak z grupy M20. - Tam, gdzie jest to możliwe władze dzielnicy mogą rozmawiać ze spółdzielniami oraz wspólnotami i zachęcać do przekształcenia w lokale. Ich ewentualne dostosowanie to sprawa kilku miesięcy - dodaje.

Zupełnie inna historia to zagospodarowanie południowej pierzei ulicy Chłodnej. Niewykorzystana zostaje część budynku straży pożarnej, ciężko też mówić o szybkich zmianach w miejscu, gdzie są budynki Ściany Wschodniej i krzaki. Tutaj sprawa jest o wiele trudniejsza, a ewentualna odbudowa kamienic czy postawienie nowych obiektów zależy od miejskich planów i rozmów z potencjalnymi inwestorami.

"Warto dać szansę Chłodnej"

- Kamienic nie damy rady odbudować, bo to są ogromne koszty - odpowiada Monika Beuth-Lutyk, rzecznik Woli. - Jednak rewitalizacja całej ulicy ma prowadzić do tego, żeby ożywić okolice i przyciągnąć wydarzenia kulturalne, których na Woli jest sporo - dodaje. I podkreśla, że powstanie m.in. przestrzeń z kawiarenką u wylotu ulicy Białej.

- Warto dać szansę temu projektowi. We wrześniu rewitalizacja ma się zakończyć i przetrzeń będzie odpowiednio zaaranżowana. Wtedy warto zastanowić się co z parterami i miejscami na kawiarenki - uważa rzeczniczka dzielnicy.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran

Czytaj także: