Radni zmienią imiona, nazwiska zostawią bez zmian

[object Object]
Pomalowany pomnik (film z 2017 roku)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Dekomunizacja w Warszawie dotknie na razie tylko sześć ulic. Radni wybrali tak, aby nazwiska patronów zostały te same, a w dokumencie zmieniało się jedynie imię. Józefa Ciszewskiego (na Ursynowie) zastąpi Jan, a Anastazego Kowalczyka (na Białołęce) - też Jan.

O zmianach w nazewnictwie donosi poniedziałkowa "Gazeta Stołeczna". Warszawscy radni mają się zająć nimi na najbliższej, czwartkowej sesji. Czego potwierdzenie znajdujemy w opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej porządku obrad. To ostatni dzwonek na zmiany. Czas na dekomunizacje mija bowiem 2 września. Jeśli do tego czasu samorządowcy nie poprawią nazw "propagujących komunizm", zajmie się tym wojewoda mazowiecki.

Tych komunistów już nie będzie

W czwartek radni zmienią następujących patronów: Anastazego Kowalczyka (Białołęka), Jana Kędzierskiego (Bemowo), Lucjana Rudnickiego (Bielany), Gustawa Reichera (Targówek), Juliana Bruna (Mokotów) i Józefa Ciszewskiego (Ursynów).

Kto ich zastąpi? Radni z komisji nazewnictwa wybrali patronów o takich samych nazwiskach, ale innych imionach i życiorysach. I tak komunistę Anastazego Kowalczyka zastąpi astronom Jan, pracownik obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który zasłynął m.in. tym, że sporządził katalog pozycji ponad sześciu tysięcy gwiazd.

Idąc dalej: komunistę Kędzierskiego Jana zastąpi Kędzierski Apoloniusz - malarz i członek Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Zamiast Lucjana Rudnickiego będzie generał Klemens, a w miejsce Juliana Bruna - włoski filozof Giordano. Stosunkowo największe zmiany czekają mieszkańców Reichera. Tu zmieni się bowiem nie tylko imię patrona, ale też płeć. Zamiast komunisty Gustawa będzie bowiem lekarka, organizatorka i dyrektorka Instytutu Reumatologicznego - Eleonora.

Zmieni się też popularny Ciszewski na Ursynowie. W miejsce Józefa pojawi się bowiem Jan - dziennikarz sportowy, komentator igrzysk olimpijskich, meczów piłkarskich czy hokejowych.

Koniec konsultacji

W uzasadnieniu do projektów uchwał, nad którymi radni będą pracować w najbliższy czwartek zapisano też liczbę adresów, które dotknie dekomunizacja przy poszczególnych ulicach, a także orientacyjne koszty całej operacji. I tak najdroższa do zmiany będzie ulica Ciszewskiego (ponad 11 tysięcy złotych), przy której znajduje się dziewięć adresów i 168 mieszkańców.

Pozostaje jednak pytanie, co z pozostałymi ulicami? Przypomnijmy, że wojewoda mazowiecki i Instytut Pamięci Narodowej już kilka miesięcy temu mówili o ponad 30 nazwach, które powinny być zmodyfikowane. Zaś sami warszawscy radni skierowali do konsultacji społecznych nazwy 12 ulic. Dlaczego więc nowych patronów zyska (przynajmniej na razie) tylko sześć?

Konsultacje zakończyły się 31 lipca. Jak pisze "Stołeczna", wzięło w nich udział około cztery tysiące osób, z czego 53-63 proc. jest przeciwko dekomunizacji poszczególnych patronów. Ale są również zwolennicy. Najwięcej osób chce się pozbyć nazwy Związku Walki Młodych na Ursynowie.

Radni Platformy Obywatelskiej (mający w Radzie Warszawy większość) na razie nie chcą ruszać więcej niż wskazanych sześciu patronów. Co nie zmienia faktu, że to i tak nie uchroni mieszkańców przed zmianami. Jeśli nie dokonają ich samorządowcy, zrobi to - jak już wspomnieliśmy - wojewoda Zdzisław Sipiera, co wynika z ustawy zakazującej propagowanie komunizmu.

Do zmiany też pomniki

Jak pisaliśmy ostatnio na tvnwarszawa.pl, wkrótce warszawscy radni mogą mieć jeszcze więcej problemów. Do ulic dojdą bowiem pomniki. Wszystko przez nowelizację ustawy dekomunizacyjnej, którą parlament przegłosował w czerwcu, a prezydent Andrzej Duda podpisał w połowie lipca. Wedle jej zapisów, usunięte mają zostać monumenty, obeliski, popiersia, płyty pamiątkowe, które gloryfikują dawny system.

W stolicy jedne z najbardziej charakterystycznych obelisków upamiętniające czasu komunizmu znajdują się na Pradze Południe. Pierwszy to Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej w parku Skaryszewskim. Drugi - pomnik generała Zygmunta Berlinga między rozjazdami Trasy Łazienkowskiej.

Czy i kiedy znikną z przestrzeni publicznej? - Na razie na temat pomników w ogóle nie rozmawialiśmy. Najpierw musimy zrobić porządek ze zmianą ulic - mówiła nam kilka dni temu Anna Nehrebecka, radna PO i przewodnicząca komisji nazewnictwa.

kw

Pozostałe wiadomości

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl