Przetarg na budowę tuneli i dwóch stacji II linii metra ("Wola Park" i "Powstańców Śląskich") został po raz pierwszy ogłoszony pod koniec marca. W połowie czerwca Metro Warszawskie zadecydowało o jego unieważnieniu. Powodem były błędy proceduralne.
Do kolejnego podejścia zgłosił się tylko jeden chętny. Jak podał w piątek ratusz, ofertę w przetargu złożyło konsorcjum Astaldi - Gülermak. Propozycja włosko-tureckiego wykonawcy jest o 90 milionów złotych tańsza niż budżet zaplanowany przez miasto na realizację tej inwestycji.
Tunele i dwie stacje
Objęty przetargiem fragment znajdzie się między obecnie budowanym wolskim odcinkiem a końcówką II linii metra. Projekt zakłada budowę blisko dwóch i pół kilometra tuneli. To najkrótszy z planowanych odcinków. W sumie powstać ma prawie 300 tysięcy metrów sześciennych podziemnej kubatury, a także dwie stacje.
Pierwsza, zlokalizowana pod Górczewską w rejonie Białowiejskiej. Druga, również pod Górczewską, po wschodniej stronie ulicy Powstańców Śląskich. Za nią zbudowane zostaną tory odstawcze. Robocze nazwy stacji to "Wola Park" i "Powstańców Śląskich". Metro Warszawskie zastrzegło, że wyjścia ze stacji muszą prowadzić do wszystkich narożników skrzyżowania i na przystanki tramwajowe.
Rozbudowa drugiej linii
Na razie po zachodniej stronie Wisły trwa budowa metra, która zakończy się na stacji Księcia Janusza. Trwa drążenie tuneli przez tarcze Maria i Krystyna. Planowany termin oddania inwestycji to końcówka 2019 roku. Wykonawcą całego przedsięwzięcia jest firma Gülermak.
W 2019 roku ma też zostać ukończony prawobrzeżny odcinek podziemnej kolejki. Planowane stacje po stronie wschodniej to: "Szwedzka" pod Strzelecką po wschodniej stronie Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania Pratulińskiej z Ossowskiego oraz "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Wszystkie te nazwy są na razie robocze, bo nie zaakceptowała ich jeszcze Rada Warszawy. Wykonawcą tego fragmentu jest firma Astaldi.
Pod koniec czerwca ratusz poinformował, że wykonawcą ostatniego odcinka II linii metra na Bemowie (od planowanej stacji "Powstańców Śląskich" do stacji Techniczno-Postojowej Mory) również zostanie konsorcjum Astaldi - Gülermak. Włosko-turecki wykonawca dokończy też metro na Bródno. Całość ma być gotowa do końca 2022 roku.
Zobacz najnowszy materiał z budowy metra na Woli:
Budowa metra na Woli - sierpień
Budowa metra na Woli - sierpień
kk
Źródło zdjęcia głównego: materiały projektanta