Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w trakcie lotu dochodzi do próby przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym przez zorganizowaną grupę terrorystów.
Obezwładnienie napastników
- Rola sky marshals, którzy wcielają się w zwykłych podróżnych, polega na skutecznym obezwładnieniu napastników oraz w miarę możliwości szybkiej reakcji dzięki umiejętnej ocenie i rozpoznaniu sytuacji, która w efekcie ma doprowadzić do bezpiecznego sprowadzenia samolotu na ziemię - powiedziała we rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmara Bielec-Janas.
Jak poinformowała, głównym założeniem ćwiczeń jest sprawdzenie efektywności interwencji podejmowanych przez sky marshals, ale także do sprawdzenia skuteczności procedur, jakie wdrażane są w sytuacji kryzysowej.
Dyscyplinują pasażerów
Funkcjonariusze nazywani podniebnymi szeryfami są przeszkoleni, by pomóc załodze i pasażerom w sytuacji awaryjnej, niekoniecznie ujawniając się. Nie tylko powinni reagować na zagrożenia terrorystyczne, mają także stopować wszelką agresję na pokładzie i dyscyplinować niespokojnych pasażerów. Sky marshals mogą używać siły i broni.
W ćwiczeniach udział wzięli sky marshals z dziewięciu państw m.in. z USA, Kanady, Niemiec, Czech, Austrii oraz Holandii. - To dobra okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między funkcjonariuszami z krajów wykorzystujących działania wart ochronnych - podkreśliła Dagmara Bielec-Janas.
Międzynarodowe warsztaty szkoleniowe
Ćwiczenia to część "Międzynarodowych warsztatów szkoleniowych z zakresu działania wart ochronnych na pokładzie statku powietrznego", których organizatorem jest Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
To nie pierwsze takie działania na Okęciu. W maju służby przeprowadziły ćwiczenia, mające na celu przeciwdziałania atakom terrorystycznym:
Trening na Okęciu
PAP/ło