Poznaj sekrety Ogrodu Krasińskich

Kaskada wodna w parku
Kaskada wodna w parku
Źródło: R. Motyl / urząd miasta
Kto był twórcą Ogrodu Krasińskich, gdzie był tzw. schron prezydenta Starzyńskiego, a gdzie Pasaż Simonsa? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas sobotniego spaceru po śródmiejskim parku. To również dobra okazja, by sprawdzić, co się dzieje w ogrodzie.

Spacer z przewodnikiem po parku Krasińskich rozpocznie się w sobotę o godz. 11 (zbiórka przed główną bramą od strony ul. Bohaterów Getta).

Możesz ocenić park

To szansa, by posłuchać o historii parku, a także Pałacu Krasińskich – zmianach, jakie przeszedł i znanych osobach, które były z nim związane. Ale nie tylko. Sobotnie zwiedzanie ogrodu to przede wszystkim okazja na przyjrzenie się parkowi, którego część jest nadal w trakcie modernizacji (otwarcie całości planowane jest na początek maja).

Uczestnicy spaceru dostaną arkusze, w których będą mogli spisać swoje obserwacje. Jak przekonują urzędnicy, to okazja, by sprawdzić, czy według mieszkańców przestrzegane są tymczasowe zasady korzystania z parku.

Mówi Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych

Kontrowersyjna rewitalizacja

Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich wśród części mieszkańców Warszawy wywołała kontrowersje. Krytycy uważali, że konsultacje były źle przeprowadzone, w efekcie czego z parku zniknęło ponad 300 drzew. Wywołało to społeczny protest.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew. Do akcji włączył się aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki. Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac. Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.

ran/b

Czytaj także: