Stołeczny Ratusz ogłosił konkurs na projekt pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanąć ma w al. Wojska Polskiego. Zwycięską koncepcję poznać mamy na początku grudnia. Monument ma kosztować maksymalnie 1,5 mln zł.
Decyzję o budowie pomnika stołeczni radni jednogłośnie podjęli w marcu.
Zostanie on wybudowany w żoliborskiej alei Wojska Polskiego, na wysokości ulicy Bitwy pod Rokitną. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Niedaleko, w budynku przy al. Wojska Polskiego 40, Pilecki został aresztowany przez hitlerowców. Dał się złapać dobrowolnie, by trafić do Oświęcimia, gdzie był organizatorem konspiracji obozowej.
Syn rotmistrza wśród decydujących
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 30 września. Wszyscy zaproszeni do udziału na przedstawienie swojej koncepcji będą mieli czas do 28 listopada. Sąd konkursowy, w którym zasiądzie m.in. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza, rozstrzygnięcie ogłosi około 2 grudnia. Autor zwycięskiego projektu zainkasuje 70 tys. złotych nagrody.
Budowa pomnika nie może pochłonąć więcej niż przeznaczone na ten cel przez Ratusz 1,5 mln złotych.
Skazany na śmierć
Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie.
Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach.
W 2009 r. Rada Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela WarszawyRotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.
Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł ulicami Warszawy
wp
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / autor nieznany, źródło: "Głos Ludu"