ZOBACZ ZDJĘCIA INTERNAUTÓW NA KONTAKCIE24.
Obaj papieże zostaną kanonizowani w Rzymie 27 kwietnia.
W środę wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyły się uroczystości związane z dziewiątą rocznicą śmierci papieża. Od godz. 19 na telebimie wyświetlano filmy, które przybliżały postać Karola Wojtyły i jego pontyfikat, m.in. "Śladami Wujka" w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego i Piotra Augustynka oraz rozmowę z dziennikarzami, którzy w kwietniu 2005 r. relacjonowali wydarzenia w Rzymie.
Godzinę później w hali namiotowej na pl. Piłsudskiego rozpoczęła się adoracja relikwii Jana Pawła II - kropli krwi na fragmencie sutanny, jaką miał na sobie papież w dniu zamachu, 13 maja 1981 r.
Wielu uczestników modlitewnego czuwania, które rozpoczęło się o godz. 21, przyszło na plac z biało-czerwonymi flagami, uwagę zwracał latawiec wykonany z balonów doczepionych do kilkumetrowej polskiej flagi z napisem "Jan Paweł II".
Ważne kanonizacje
To do tego napisu nawiązał na zakończenie uroczystości kard. Nycz, stwierdzając, że ma "delikatne, ale ważne dopowiedzenie". "Polega ono na tym, żebyśmy w duchu, a może w domu fizycznie, dopisali na tej biało-czerwonej fladze także imię papieża Jana XXIII" - powiedział hierarcha.
- Przygotowujemy się do dwóch ważnych kanonizacji, dwóch wielkich papieży XX wieku - podkreślił kard. Nycz - Przygotowujmy się do kanonizacji obu papieży, bo jesteś przecież członkami jednego Kościoła, który jest Kościołem Jana Pawła II, Kościołem Jana XXIII, Kościołem papieża Franciszka i papieża seniora Benedykta - apelował metropolita warszawski tuż przed tym, jak pobłogosławił wiernych relikwią Jana Pawła II.
O godz. 21.37, czyli w porze, kiedy umarł Jan Paweł II, wojskowy trębacz odegrał utwór "Cisza".
Modlitewne czuwanie poprowadziły warszawskie wspólnoty parafialne; ich członkowie dzielili się refleksjami na temat wiary i nauczania Jana Pawła II. Odtwarzano też fragmenty papieskich homilii. Oprawę muzyczną czuwania przygotował chór Centrum Myśli Jana Pawła II, który na zakończenie odśpiewał ulubioną pieśń Jana Pawła II - "Barkę".
"Między niebem a ziemią"
Proboszcz archikatedry św. Jana ks. Bogdan Bartołd przypomniał słowa papieża: "Miejcie świętą ambicję być świętymi". "Dziś, w przededniu tak doniosłej dla nas chwili (kanonizacji - PAP) Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca nas do refleksji nad powołaniem do świętości każdego z nas" - powiedział ks. Bartołd.
Według Centrum, uroczystości to symboliczna inauguracja obchodów kanonizacyjnych Jana Pawła II. Kanonizacja odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie.
Na pl. Piłsudskiego przy krzyżu i tablicy, upamiętniającej mszę św. odprawioną w 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, ustawiano znicze i złożono kwiaty. Można było też kupić okolicznościowe znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji kanonizacji błogosławionych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.
Uroczystości związane z rocznicą śmierci papieża Polaka odbywały się w stolicy przez całą środę. O godz. 17 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił rocznicową mszę świętą w kościele św. Anny na Wilanowie. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy Emanuela Bączkowskiego dedykowany Janowi Pawłowi II. W salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia, znajdujących się obok kościoła została otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków "Między niebem a ziemią".
Przed południem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyło się sympozjum poświęcone papieżowi zorganizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Natomiast w Centralnej Bibliotece Wojskowej została otwarta wystawa i sympozjum "Jan Paweł II a wojsko".
PAP, lata//ec