Najnowsze

Warszawskie parafie będą zbierać pieniądze na pomoc uchodźcom z Afganistanu

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Elżbieta Witek: Afgańczyków nie można zostawić zupełnie samych
Elżbieta Witek: Afgańczyków nie można zostawić zupełnie samychTVN24
wideo 2/3
TVN24Elżbieta Witek: Afgańczyków nie można zostawić zupełnie samych

W nadchodzącą niedzielę parafie archidiecezji warszawskiej zorganizują zbiórkę na pomoc uchodźcom z Afganistanu. Decyzję podjął metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Na jego wezwanie w modlitwie wiernych podczas niedzielnych liturgii mają zostać dołączone intencje uchodźców.

O decyzji kardynała Kazimierza Nycza poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. W komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej wskazano, że parafie włączą się w dzieło pomocy uchodźcom z Afganistanu. "Wobec trudnej sytuacji panującej w Afganistanie i dużej liczby uchodźców, Caritas Polska organizuje konkretną pomoc dla poszkodowanych przebywających na terenie naszego kraju" - przekazano.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha poinstruował, że zbiórki funduszy do puszek należy przeprowadzić po mszach świętych w niedzielę, 5 września 2021 r. Proboszczowie zostali również poproszeni o dołączenie wezwania w intencji uchodźców w modlitwie wiernych "Zebrane środki materialne należy wpłacić niezwłocznie do kasy kurialnej lub przesłać na konto archidiecezji warszawskiej" - napisał w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dzień Solidarności z Afgańczykami

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował 27 sierpnia specjalny apel, w którym ogłosił "Dzień Solidarności z Afgańczykami" wskazując na datę 5 września.

"Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by 'modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu', zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu" - napisał arcybiskup Gądecki w apelu przekazanym PAP.

Zaapelował, aby w niedzielę 5 września, w każdym kościele i kaplicy w Polsce w czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po mszach świętych zorganizować na ich rzecz kwestę. "Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą" - zapowiedział przewodniczący KEP.

Poinformował jednocześnie, że we współpracy z Caritas w Pakistanie, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla około 1500 rodzin. Zwrócił też uwagę, że w Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne.

"Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie - od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediami" - czytamy w apelu.

Zbiórka Caritas na rzecz uchodźców z Afganistanu

Caritas Polska uruchomiła specjalną zbiórkę środków na pomoc uchodźcom z Afganistanu. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie i Iranie oraz na potrzeby uchodźców przebywających już w Polsce.

Akcję można wesprzeć za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości