Olszewski na konferencji prasowej w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podkreślił, że pałacyk to "projekt symbol", bo od niego rozpoczęła się rozbudowa osiedla Nowa Praga.
Bez gruntownej przebudowy
We wtorek miasto podpisało umowę z firmą Budimpol na modernizację zabytkowego budynku. Wartość kontraktu to 8 milionów 788 tysięcy złotych.
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki podkreślił, że "najważniejsze jest, żeby pałacyk Konopackiego zachował swój charakter historyczny".
- Nie będzie żadnej gruntownej rozbudowy i przebudowy - zadeklarował. Jak dodał, "będzie to częściowe odtworzenie elewacji, utrzymanie substancji historycznej w największym zakresie z możliwych".
Podkreślił, że będzie to spore zadanie, bo pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym, jeżeli chodzi o zagrzybienie. Według Krasuckiego istotne jest, że w pałacyku będzie można wygospodarować "większe przestrzenie wielofunkcyjne, które będą zgodne z nowym charakterem miejsca".
Po renowacji będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały: kawiarnia na około 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury. Zagospodarowane będą cztery kondygnacje budynku: piwnice, parter, pierwsze piętro, strych i ogród.
Olszewski zapowiedział, że w środę ruszają obrady jury konkursowego, którego celem jest wyłonienie koncepcji przebudowy Środkowej i Strzeleckiej w bezpośrednim sąsiedztwie pałacyku.
W rejestrze zabytków
Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866 r. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnych.
Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi: Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Pałacyk Konopackiego
Pałacyk Konopackiego
PAP/kz/r