Na co dzień oko cieszy tylko z zewnątrz. A przecież w środku znajdują się wyjątkowe rzeźby, obrazy i inne pamiątki. Niestety, dla zwykłych śmiertelników Pałac Krasińskich jest niedostępny. Kiedy od święta zostaje otwarty, przyciąga tłum warszawiaków. Dlaczego pałacu nie można zwiedzać częściej?
Ponad 1600 osób odwiedziło pałac znajdujący się przy placu Krasińskich w minioną sobotę, podczas dnia otwartego. Okazja była wyjątkowa, bo wnętrza budynku są udostępniane bardzo rzadko. Jak już pisaliśmy, Biblioteka Narodowa, która pałacem zarządza, tłumaczy to względami bezpieczeństwa. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.
Czy jednak ogromna popularność, jaką cieszy się pałac, nie jest powodem, żeby wnętrza udostępniać częściej? Przedstawiciele Biblioteki Narodowej tłumaczą, że na razie nie jest to możliwe ze względu na przeprowadzany remont.
Najpierw remont
- Do czasu zakończenia projektu "Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie – europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku" ze względów bezpieczeństwa zwiedzających, jak i zbiorów przechowywanych w pałacu, nie jesteśmy w stanie częściej udostępniać wnętrz pałacu – wyjaśnia Martyna Marcinkowska z BN.
- Po zakończeniu tych prac planowany jest pełny remont wnętrz pałacu. Przewiduje on zwiększenie dostępności pałacu i włączenie go w obieg życia kulturalnego i turystycznego Warszawy – dodaje. I przypomina, że Biblioteka Narodowa wykorzystuje wnętrza pałacu do prezentacji swoich najcenniejszych zbiorów.
- W ubiegłych latach odbywały się tam wystawy takie jak "Wizytówka Chopina" czy "Świat Ptolemeusza". Pałac Rzeczypospolitej jest także otwierany w dzień organizowanych przez BN Imienin Jana Kochanowskiego w czerwcu. Od 24 października w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, co miesiąc w Pałacu Rzeczypospolitej będzie organizowany jednodniowy pokaz wybranego zabytku kultury i historii polskiej dokumentującego początki państwa polskiego - wylicza Marcinkowska.
Najbliższy pokaz, który będzie również okazją do odwiedzenia wnętrz pałacu, odbędzie się 28 listopada
Skarby Pałacu Krasińskich
Co ciekawego można znaleźć w Pałacu Krasińskich? Jest m.in. Sala Rycerska z rzeźbami, które są umieszczone we wnękach. Najciekawsza pokazuje mitycznego protoplastę rodu Krasińskich - Marka Waleriusza.
W Sali Wilanowskiej są oryginalne meble wykonane na potrzeby biblioteki, popiersia, obrazy, globusy, a przede wszystkim książki. Właśnie tutaj zgromadzona jest Biblioteka Wilanowska, skarb kultury z XVIII wieku.
W Sali Kariatyd są kolumny w kształcie postaci ludzkich.
ran/b
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN