Otworzyli nowy gmach NInA. "To nowa jakość w kulturze"

Nowy gmach NInA otwarty
Nowy gmach NInA otwarty
TVN24
Nowy gmach NInA otwartyTVN24

Na warszawskim Służewie otwarto nową siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). - Na mapie stolicy przybyło nowe miejsce kultury - powiedziała podczas piątkowej uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

- NInA pełni rolę bardzo ważnego narzędzia przekazu wiedzy i kultury, dostępu do informacji i do twórczości. Po pierwsze daje dostęp legalny, po drugie - darmowy, po trzecie - z każdym dniem wzbogacający się o najrozmaitsze nowe utwory - podkreśliła szefowa resortu kultury.

Omilanowska zauważyła, że Narodowy Instytut Audiowizualny "w swej działalności aktywnie współuczestniczy w powstawaniu projektów kulturalnych, jakby z automatu stając się współwłaścicielem praw do tych wydarzeń".

W jej ocenie działalność NInA "to nowa jakość w kulturze". Jej zdaniem dzięki oddaniu do użytku nowej siedziby Instytut uzyskał "zupełnie nowy potencjał hardware'owy". - Pod nami kryją się urządzenia o pojemności pięciu petabajtów pamięci. To mniej więcej objętość pięciu mln płyt DVD. Takim potencjałem dysponuje ta instytucja, mogąc dźwignąć na nim ogromne zasoby zapisów tworzonych przez polską i nie tylko kulturę we wszystkich dziedzinach aktywności audiowizualnej - słuchowisk radiowych, twórczości muzycznej, teatralnej, telewizyjnej i filmowej - zaznaczyła minister.

"Swój punkt na mapie"

Radość z otwarcia nowej siedziby NInA wyraził też wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. - Cieszę się, że Instytut, który jest obecny w naszym mieście już od blisko 10 lat ma w końcu swój punkt na mapie. Pojawienie się nowej przestrzeni poświęconej kulturze otwiera nowej możliwości nie tylko dla mieszkańców, ale i przyjezdnych - zaznaczył. W ocenie przewodniczącej Rady Programowej NInA Agnieszki Holland powstanie i działalność Instytutu to ogromne osiągnięcie. Jak dodała, otwarcie nowej siedziby może się stać "punktem zwrotnym", od którego zacznie się "szerokie promieniowanie" najbardziej wartościowych segmentów kultury. - Musimy zrobić dodatkowy wysiłek, by aktywne korzystanie z tej kultury stało się chlebem codziennym - zaakcentowała Holland. W uroczystości wzięli również udział m.in. dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński i aktorka Danuta Szaflarska. Otwarciu towarzyszyła premierowa projekcja filmu dokumentalisty Piotra Stasika, przybliżającego historię i misję Instytutu.

Bogaty program otwarcia

W nowym gmachu znalazła się m.in. nowoczesna sala dostosowana do projekcji 4K, a także sprzęt do rekonstrukcji dźwięku i obrazu, który pozwoli każdemu na digitalizację własnych, domowych archiwów. W archiwum Instytutu, z którego będzie mógł korzystać każdy chętny, znajdzie się 10 tys. materiałów m.in. filmy (m.in. "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy), animacje, dokumenty (np. "Joanna" Anety Kopacz), rejestracje spektakli (np. Teatru Ósmego Dnia), archiwalne programy telewizyjne i radiowe.

Na wieczór zaplanowano kameralny koncert kompozytora młodej generacji Aleksandra Nowaka, podczas którego odbędzie się premiera utworu skomponowanego na zamówienie Instytutu pt. "NANINANA". Drugi utwór Nowaka "Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki" wykona wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz z orkiestrą kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Późnym wieczorem NInA zaprasza na "dansing międzypokoleniowy" z polską muzyką lat 80., 90. i współczesną, który poprowadzi duet DJ Wika i Burn Reynolds.

Imprezy przygotowane w związku z otwarciem nowego gmachu będą kontynuowane w sobotę. Drugiego dnia wieczorem rozpocznie je recital pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego, który zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Andrzeja Czajkowskiego. Później zaplanowano maraton filmowy pt. "Amatorzy, debiutanci, marzyciele". W programie znajdzie się m.in. dokument "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego.

Tego samego wieczora odbędzie się też pokaz koprodukowanego przez NInA filmu "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny oraz najnowszych filmów młodych twórców ze Studia Munka, wspieranych przez Instytut, publikujący ich dokonania na portalu Ninateka.pl. Tam - równolegle do maratonu filmowego - będzie miał miejsce maraton wirtualny z premierowymi obrazami młodych reżyserów.

10 lat bez siedziby

Instytut rozpoczął działalność w 2005 r. jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA) i pod tą nazwą zainicjował wydawane do chwili obecnej serie muzyczne czy filmowe m.in. Polska Szkoła Dokumentu. W 2009 r. decyzją ministra kultury został przemianowany na Narodowy Instytut Audiowizualny.

Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerza zakres działalności o całoroczny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej.

jb/PAP

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Szykują się utrudnienia na ulicach Śródmieścia, Ochoty, Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. W czwartek wieczorem na ulice miasta wyjadą fani i fanki rolek oraz wrotek.

Wieczorem rolkarze przejadą przez pięć dzielnic

Wieczorem rolkarze przejadą przez pięć dzielnic

Źródło:
PAP

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Radni i radne warszawskich Włoch nie poradzili sobie z prawidłowym wyborem wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów. Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie wstrzymania wykonania uchwał włochowskiej rady dzielnicy.

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w czwartek rano na warszawskim Targówku. Po kolizji jedno z nich zostało zepchnięte na chodnik, gdzie uderzyło w latarnię i śmietnik.

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy auta, w tym ciężarówka, zderzyły się w porannym szczycie na trasie S8. W korku utknęli kierowcy, ponieważ doszło do wycieku paliwa. Kiedy służby się z tym uporały, trasę trzeba było znów zablokować aby odholować samochód ciężarowy.

Najpierw zabezpieczali wyciek, potem musieli odholować ciężarówkę. Kilka godzin korków na S8

Najpierw zabezpieczali wyciek, potem musieli odholować ciężarówkę. Kilka godzin korków na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek był poszukiwany listem gończym i nakazem doprowadzenia do aresztu, a w mieszkaniu miał trzy kilogramy różnych narkotyków. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Ma też do odbycia dwie wcześniej zasądzone kary.

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 muzyków przyleci do Warszawy z różnych stron świata, aby w różnych konfiguracjach zagrać 21 koncertów podczas trzech klubowych wieczorów. Zaplanowano też pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i wystawę. A wszystko to złoży się na wyjątkowy hołd oddany jednemu artyście - Peterowi Brötzmannowi.

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl