"Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego wilii "Nowość" i "Nowość II", położonych w Otwocku przy ul. Kościuszki 5 i 7, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne" – poinformował Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków.
Wille posiadają werandy i motywy zdobnicze: profilowane słupy i tralki balustrad, wykończone rzeźbiarsko listwy pod okapami, gzymsy. Lewicki podkreśla, że szczególna wartość budynków wynika również z zachowania w bardzo dużym stopniu i dobrym stanie detali wystroju elewacji, okien, klatek schodowych i pieców kaflowych.
Znane nazwiska
Historia budynków ma związek ze społecznością żydowską, która w Otwocku zajmowała się głównie handlem i rzemiosłem, ale popularnym zajęciem było również prowadzenie pensjonatów i uzdrowisk.
"Podlegali oni gminie żydowskiej w Karczewie, a po 1916 r. powstała samodzielna gmina żydowska w Otwocku. Jej prezesem był Pinkas Kacenelenbogen, na którego posesji w 1924 r. została wybudowana willa 'Nowość' i 'Nowość II', jako ekskluzywne pensjonaty składające się na kompleks zwany 'Willa Nowość'" – przypomina Lewicki.
Obie wille są drewniane. W latach 30. ubiegłego wieku do szczytowej ściany skrzydła wschodniego domu pod adresem Kościuszki 7 dobudowano parterowy aneks mieszkalny. Oprócz właściciela lokatorem był doktor Ludwik Mierosławski – znany lekarz otwocki i prawnuk dyktatora powstania styczniowego, działacza niepodległościowego.
W domu przy ul. Kościuszki 5 mieszkał zaś m.in. komendant policji Bronisław Marchlewicz, który za ratowanie żydowskich dzieci podczas wojny został odznaczony medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
Po II wojnie światowej budynki przejął Skarb Państwa.
Pisaliśmy również o wpisaniu do rejestru zabytków dawnego kina Relax:
Tu widzowie poznali "Gwiezdne wojny". Dawne kino Relax zabytkiem
Autorka/Autor: ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ