Nowy dyrektor MHŻP: Bez historii Żydów historia Polski jest ułomna

Nowy dyrektor muzeumJakub Kamiński / PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich będzie najlepszym muzeum historii Żydów w Europie - zapowiedział prof. Dariusz Stola, który otrzymał z rąk ministra kultury nominację na dyrektora placówki. Podkreślił, że muzeum przedstawi wspólne dzieje Polaków i Żydów.

- Będzie to najlepsze muzeum historii Żydów w Europie - powiedział Stola podczas uroczystości wręczenia nominacji dyrektorskiej, która odbyła się w środę w siedzibie muzeum w Warszawie. Stola, który obejmie stanowisko dyrektora 1 marca, zaznaczył też, że kierowana przez niego placówka będzie, przynajmniej przez najbliższe kilka lat, najlepszym muzeum historii Polski.

"Najgorzej jest z historią martwą"

- To muzeum sięga bardzo daleko w przeszłość, de facto do początków państwa polskiego, a tak się złożyło, że historia polskich Żydów i historia Polski jako aktora na scenie europejskiej ma mniej więcej tyle samo lat - powiedział Stola, podkreślając przy tym silne, nierozerwalne związki Polaków i Żydów.

- Bez historii Żydów historia Polski jest ułomna, kulawa, nie można jej zrozumieć, a bez historii Polski nie można zrozumieć historii Żydów. Ta instytucja ma przypomnieć tym wszystkim, którzy może nie mieli okazji, żeby o tym pomyśleć albo tego nie spostrzegli, jak bardzo te historie są połączone, i że one są nierozdzielne. A to, że czasami one są kontrowersyjne, że my się spieramy to bardzo dobrze (...) Jeżeli historia budzi spory to znaczy, że jest żywa. Najgorzej jest z historią martwą, która nikogo nie obchodzi - dodał nowy dyrektor.

"Muzeum było nam potrzebne"

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wręczył prof. Stole nominację, podkreślił, że nowe muzeum będzie budowało siłę i pozycję państwa polskiego na arenie międzynarodowej. - To muzeum było nam bardzo potrzebne (...). To jest jedna z najważniejszych instytucji i najważniejszych zobowiązań - powiedział Zdrojewski, podkreślając też, że muzeum będzie jednym z najważniejszych adresów na mapie kultury w Europie.

Oficjalne otwarcie muzeum zaplanowano na 28 października, gdy goście muzeum będą mogli obejrzeć powstającą obecnie wystawę główną. Będzie to osiem galerii, w których każdy ze zwiedzających będzie mógł zapoznać się z 1000-letnią historią Żydów na ziemiach polskich. Mimo że muzeum zaplanowano otworzyć jesienią br. jest ono dostępne dla zwiedzających już od kwietnia 2013 r. Odbywają się w nim wystawy czasowe, pokazy filmów, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Do końca stycznia 2014 r. muzeum odwiedziło ponad 200 tys. gości.

Trzy galerie

Na początku lutego przedstawiono pierwsze trzy galerie wystawy głównej - "Pierwsze spotkania" (okres od X do XV w.), "Paradisus Iudaeorum" (XVI-XVII w.), "Miasteczko" (XVII-XVIII w.). Po raz pierwszy ekspozycja została pokazana tam, gdzie trwa jej montaż - w podziemnej kondygnacji. Do tej pory wystawa była pokazywana jedynie na wizualizacjach. Instalacja wszystkich ośmiu galerii muzeum ma zakończyć się w czerwcu.

W uroczystości wręczenia nominacji wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że Muzeum Historii Żydów Polskich będzie miało bardzo ważny wpływ na to, jak Polska będzie postrzegana za granicą. Obecni byli także m.in. dotychczasowy p.o. dyrektora muzeum Andrzej Cudak, przewodniczący rady muzeum Marian Turski, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki.

Kolejny dyrektor

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i dziewięć książek: "Nadzieja i zagłada" (1995); "Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968" (2000), "Patterns of Migration in Central Europe" (2001, z C. Wallace), "PRL: trwanie i zmiana" (2003, z M. Zarembą), "PZPR jako machina władzy" (2012, z K. Persakiem) oraz trzy podręczniki dla szkół średnich. Jego książka "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989" zdobyła w 2011 r. nagrodę historyczną tygodnika "Polityka".

Pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich był Jerzy Halbersztadt, drugim Agnieszka Rudzińska. Od sierpnia 2012 roku p.o. dyrektora jest Andrzej Cudak, którego zadaniem było doprowadzenie do zakończenia budowy muzeum. Zadanie to zostało wykonane w kwietniu 2013 r.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Autorem projektu siedziby MHŻP jest fiński architekt Rainer Mahlamaki. Placówka ma ponad 12 tys. mkw., z czego prawie 5 tys. zajmą wystawa główna (4,2 tys.) i ekspozycje czasowe.

Muzeum jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Warszawę i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Strona publiczna pokryła koszty budowy i wyposażenia muzeum. Stowarzyszenie odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. Stowarzyszenie przygotowało również projekt i nadzoruje proces produkcji wystawy.

WŁADZE PLACÓWKI O POWSTAJĄCYCH GALERIACH:

Zastępca dyrektora muzeum o otwarciu głównej wystawy
Zastępca dyrektora muzeum o otwarciu głównej wystawyMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński / PAP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl