Chodzi o teren położony między torami linii średnicowej, al. Jana Pawła II i ulicą Chmielną, który Słowacy kupili od PKP w 2011 roku za 171 milionów złotych. Przed wystawieniem działki na sprzedaż, kolejarze uzgodnili z miastem, że będzie tam można zbudować dwa wieżowce, po 130 - 140 metrów każdy. Taka wysokość jest też zapisana w wydanych przez ratusz warunkach zabudowy.
220 metrów w górę
Deweloper - który buduje w Warszawie m.in. nowy Dworzec Zachodni wraz z kompleksem biurowców - nie złożył na razie wniosku o nowe warunki. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że sonduje, czy ratusz byłby skłonny zgodzić się na dużo wyższy budynek. Mówi się o 220 metrach, ale tych informacji firma nie potwierdza. - Na działce u zbiegu ulicy Jana Pawła II i Chmielnej powstanie kompleks biurowy klasy A. Całość będzie złożona najprawdopodobniej z trzech budynków - jednej wyższej wieży i dwóch niższych. Całość o powierzchni około 100 tys. metrów pod wynajem - informuje Stanislav Frnka, prezes polskiego oddziału HB Reavis.
Dokładnie taką samą powierzchnię będzie oferował powstający właśnie przy ulicy Towarowej kompleks Warsaw Spire, składający się z dwóch 55-metrowych biurowców i... 220-metrowej wieży.
Czy ratusz zgodzi się na taką zmianę w projekcie? - Oficjalnego wniosku na razie nie mamy - informuje biuro architektury.
Foster wróci do Warszawy?
Jak pokazują przykłady innych inwestycji, atutem w rozmowach z władzami miasta bywa nazwisko słynnego architekta. Tak może być i w tym przypadku - jak ustalił portal tvnwarszawa.pl, HB Reavis prowadzi rozmowy z londyńskim biurem Foster + Partners, jednym z największych i najbardziej znanych na świecie.
W połowie marca, przedstawiciele firmy i biura architektonicznego pojawili się nawet razem na warszawskim stoisku, na międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, we Francji. - Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi, doświadczonymi w budowie wysokościowców partnerami, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, między innymi z biurem Foster and Partners - potwierdza Frnka.
Na razie firmy nie podpisały umowy (wizualizacja, którą prezentujemy poniżej, powstała wcześniej i nie została przygotowana przez biuro Fostera - red.). Dla słowackiego dewelopera współpraca z Fosterem może mieć jednak strategiczne znaczenie - firma planuje ekspansję poza kraje centralnej Europy, a jej pierwszym celem jest właśnie Londyn. Foster jest z kolei bardzo mocno związany z tym miastem i choć jego projekty wzbudzają w stolicy Wielkiej Brytanii dyskusje, to z pewnością współpraca z nim byłaby dla dewelopera atutem.
Gdyby na jej inaugurację wybrano Warszawę, nie byłby to pierwszy projekt Barona Brzegów Tamizy (taki tytuł szlachecki nosi Foster). Brytyjczyk jest autorem Metropolitana - biurowca przy placu Piłsudskiego z charakterystycznymi, kamiennymi "żyletkami" na elewacji. Jego biuro znalazło się także wśród 15 zaproszonych do kolejnej fazy procedury mającej wyłonić autora nowego projektu siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad.
Wstępna wizualizacja wieżowca przy Chmielnej:
NIEDALEKO, U ZBIEGU AL. JANA PAWŁA II I UL. GRZYBOWSKIEJ TRWA BUDOWA WIEŻOWCA Q22:
Rozbiórka hotelu Mercure
Inne projekty Normana Fostera:
Budynki pracowni Fostera
Karol Kobos
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl