Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przestaje istnieć

W jednej z kamienic muzeum otworzono niedawno wyremontowane piwnicetvnwarszawa.pl

Rada Warszawy zmieniła nazwę Muzeum Historycznego m.st. Warszawy na Muzeum Warszawy i powołała jego nową radę. W myśl nowego statutu celem placówki będzie gromadzenie i ochrona "materialnych i niematerialnych dóbr kulturalnego dziedzictwa miasta".

Gruntowne zmiany w placówce zapowiadaliśmy już w lipcu. W czwartek zaakceptowała je Rada Warszawy.

W ocenie dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Ewy Nekandy-Trepki dla jej placówki taką "przełomową decyzją, na którą wcześniej zgodził się również minister kultury" jest zmiana nazwy muzeum, która pociąga za sobą także rozszerzenie zakresu działania.

- Obecna nazwa zostanie zmieniona na Muzeum Warszawy. Tamta nazwa jest dość skomplikowana i tak naprawdę została nadana dopiero w latach 50. na fali trendu, że wszystko musiało być historyczne. Wcześniej w 1946 r. funkcjonowała właśnie nazwa Muzeum Warszawy. Także ta nazwa ma swoją historyczną konotację, otwiera nam także możliwość rozmawiania o teraźniejszości, która wynika oczywiście z historii i o budowaniu przyszłości, która też powinna być oparta na historii. Także zmiana nazwy umożliwia nam rozszerzenie spektrum zainteresowań - powiedziała Nekanda-Trepka.

Nowa nazwa łatwiejsza

Jej zdaniem celowe jest także usunięcie z nazwy członu "miasta stołecznego".

- Stołeczność w przypadku Warszawy jest jednak stosunkowo niedługa w porównaniu z jej całą historią. Także rozszerza to nam i zakres tematyczny i terytorialny, ponieważ możemy np. zajmować się tymi jej częściami, które były dołączane w okresie, kiedy Warszawa nie była stolicą. Tą zmianą wpisujemy się też w taki nurt ogólnoeuropejski, ponieważ podobne nazwy noszą muzea innych stolic np. Museo di Roma czy Museum of London. Zwięzła, wygodniejsza w użyciu i łatwiejsza do zidentyfikowania nazwa przysłuży się lepszemu wizerunkowi nie tylko Muzeum, ale i Warszawy - zauważyła dyrektor.

Jak podkreślają przedstawiciele placówki, Muzeum Warszawy będzie centrum wymiany wiedzy, myśli i spostrzeżeń o stolicy. Zajmując się dziejami Warszawy ma podejmować temat miejskości w różnych kontekstach, społecznych i kulturowych oraz w szerokiej perspektywie historycznej - od pierwszego osadnictwa po współczesność. Zakres zadań zostanie poszerzony o gromadzenie zabytków, organizowanie i prowadzenie badań w zakresie dziejów i kultury stolicy, inicjowanie i prowadzenie różnorodnych projektów dotyczących miasta.

Będą rozwijać oddziały

Placówka zapowiada także rozwój swoich oddziałów. Wymieniane jest zwłaszcza powstające Muzeum Warszawskiej Pragi, które podobnie jak Muzeum Woli aktywnie angażuje lokalne społeczności do poznawania wspólnie historii swoich dzielnic gromadząc m.in. wspomnienia, zdjęcia, filmy czy pamiątki. Muzeum Warszawskiej Pragi ma zostać otwarte jeszcze w tym roku, budowa jego siedziby jest obecnie w finalnej fazie. Równolegle trwają także prace nad ekspozycją stałą.

Rada Warszawy powołała również członków Rady Muzealnej Muzeum Warszawy. W jej skład weszli: Marek Ignacy Bryx, Maciej Fijałkowski, Andrzej Golimont, Dorota Folga-Januszewska, Jarosław Jóźwiak, Andrzej Krzysztof Kunert, Jacek Lohman, Maria Łukaszewicz, Tomasz Artur Makowski, Ewa Malinowska-Grupińska, Maciej Miłobędzki, Jarosław Myjak, Maria Poprzęcka, Ryszard Wojtkowski i Michał F. Woźniak.

W grudniu rozstrzygnięto konkurs na projekt ekspozycji Muzeum Warszawskiej Pragi:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o ekspozycji i opóźnieniach budowy muzeum
Hanna Gronkiewicz-Waltz o ekspozycji i opóźnieniach budowy muzeumMarcin Gula, tvnwarszawa.pl

PAP//ec/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl