Muzeum Bitwy Warszawskiej w 2020 r.? Jest zgoda na budowę, nie ma pieniędzy

mat. prasoweTak będzie wyglądać Muzeum Bitwy Warszawskiej

Projekt muzeum w Ossowie, w którym ma być pokazane zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku, dostał właśnie pozwolenie na budowę. Jednak jeśli radni nie przyznają pieniędzy, budowa nie ruszy.

Projekt otrzymał już pozwolenie na budowę, ale nie wiadomo, czy budowa zacznie się zgodnie z planem. - Żeby zdążyć z otwarciem na setną rocznicę bitwy w sierpniu 2020 roku, prace budowlane powinny rozpocząć się już w 2015 roku – powiedział Maksym Gołoś, dyrektor muzeum.

Wszystko zależy od decyzji radnych gminy Wołomin, którzy w styczniu będą głosować za przyjęciem budżetu na 2015 rok.

- Budżet, w którym zaplanowane są środki na start budowy nie został jeszcze uchwalony przez radę. Przed podjęciem uchwały trudno jest podać konkretną kwotę, jaka znajdzie się w budżecie oraz w Wieloletnim Planie Finansowym – dodaje Gołoś.

Budowa ma trwać 4 lata i kosztować 21 mln zł. Kwota zostanie rozłożona i pieniądze mają być przyznawane w ramach budżetów gminy na kolejne lata.

Multimedialnie o pokonaniu bolszewików

Twórcy projektu chcą w nowoczesnej formie opowiedzieć o historycznym zwycięstwie Polaków nad bolszewikami. Projekt zakłada stworzenie placówki, podobnej do nowych muzeów w stolicy, m.in: Powstania Warszawskiego czy Historii Żydów Polskich.

Obok makiety bitwy, oryginalnej stuły ks. Ignacego Skorupki, wojskowego kapelana, który zginął podczas bitwy czy zrekonstruowanego munduru bolszewickiego żołnierza poległego pod Ossowem w ekspozycji mają znaleźć się multimedialne prezentacje, rekonstrukcje, a także repliki. Całość znajdzie się w trzech połączonych świetlikami budynkach i zajmie ponad 1300 m. kw.

Od pawilonu do nowoczesnego budynku

Dziś w miejscu, w którym w sierpniu 1920 r. stoczona została Bitwa Warszawska stoi pawilon. Ma go zastąpić nowoczesny budynek stworzony przez pracownię Arkon Atelier z Gdańska. Będzie się on składać z sześciu nieregularnych brył, których niespokojny obrys ma symbolizować ciężką walkę. W lipcu 2014 roku podpisana została umowa na wykonanie projektu budowlanego przez firmę Architekt Kaczmarczyk, która na swoim koncie ma m.in. projektowanie Muzeum Armii Krajowej, przebudowę Pałacu Młodzieży w Katowicach, modernizację zabytkowego Pałacu Morskich w Lublinie czy budynków Ambasad RP w Paryżu, Johannesburgu, Madrycie, Sztokholmie oraz Lublanie.

Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej
Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy WarszawskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Paweł Kocoń

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości