"Zdzisław Sipiera zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę stacji C4 Powstańców Śląskich" - poinformował we wtorek urząd wojewody mazowieckiego. Stacja ma powstać między przystankami Lazurowa i Wola Park. Decyzja Sipiery - jak zaznaczono - ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Zakres prac, na które wojewoda wydał zgodę, obejmuje budowę kolejnej stacji II linii metra, czyli C4 o nazwie roboczej Powstańców Śląskich, wraz z torami odstawczymi. Obejmuje również rozbudowę i przebudowę infrastruktury towarzyszącej, w tym między innymi wejść, wind, przebudowę sieci uzbrojenia terenu, dróg i układu drogowego.
Stacja przy urzędzie
Inwestorem budowy II linii metra jest miasto stołeczne Warszawa. "Powstańców Śląskich" to kolejna stacja w jego zachodnim odcinku, która zyskała pozwolenie wojewody na budowę. Ma powstać w rejonie Górczewskiej i Powstańców Śląskich, przy bemowskim urzędzie dzielnicy. Wyjścia ze stacji mają prowadzić do wszystkich narożników skrzyżowania oraz na przystanki tramwajowe.
W komunikacie prasowym pracownicy wojewody przypomnieli, że we wrześniu Sipiera podpisał pozwolenie na budowę stacji poprzedzającej "Powstańców Śląskich" - czyli C5 o roboczej nazwie "Wola Park".
Za budowę tego odcinka miało odpowiadać konsorcjum firm Astaldi i Gulermark, które wygrało przetarg. Nie podpisano jeszcze jednak umowy w tej sprawie. Pierwsza z wymienionych firm - Astaldi - boryka się z kłopotami finansowymi. Ratusz (jako inwestor) zażądał wyjaśnień w tej sprawie.
Nowy odcinek w 2019
Obecnie po wolskiej stronie trwa budowa trzech stacji metra: C6 (Księcia Janusza), C7 (Młynów) oraz C8 (Płocka). Prace są na zaawansowanym etapie. Inwestycja powinna być gotowa do końca przyszłego roku. Odpowiada za nie firma Gulermark.
W 2019 roku ma też zostać ukończony prawobrzeżny odcinek podziemnej kolejki. Planowane stacje po stronie wschodniej to: Szwedzka pod Strzelecką po wschodniej stronie Stalowej; Targówek w okolicy skrzyżowania Pratulińskiej z Ossowskiego oraz Trocka w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.
Wszystkie nazwy są na razie robocze, bo nie zaakceptowała ich jeszcze Rada Warszawy. Wykonawcą tego fragmentu jest firma Astaldi.
Zobacz materiały z budowy metra po zachodniej stronie:
kw/b
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa (mat.prasowe)