"Wysoce zjadliwa grypa ptaków" w Kampinoskim Parku Narodowym

Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy
Źródło: Google Earth

Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o wynikach badań martwych ptaków znalezionych w pobliżu zbiornika Mokre Łąki w Kampinoskim Parku Narodowym. Próbki pobrano na przełomie kwietnia i maja. "Otrzymano wynik, w którym określono materiał genetyczny wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)" - przekazano we wtorek.

W dniach 27 i 28 kwietnia wokół zbiornika Mokre Łąki zaobserwowano martwe ptaki. Sprawa została zgłoszona do powiatowego lekarza weterynarii, który zabezpieczył i pobrał próbki do przeprowadzenia analiz fizykochemicznych.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków

We wtorek, 9 maja, Kampinoski Park Narodowy poinformował o wynikach badań padłych ptaków.

"Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim informuje, iż w dniu 5 maja, z Krajowego Laboratorium Referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach otrzymano wynik, w którym określono materiał genetyczny wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) próbek pobranych w dniach 28 kwietnia-2 maja 2023 r., od padłych ptaków w zbiorniku Mokre Łąki" - napisano w komunikacie powiatowego lekarza weterynarii.

Dodano również, że nie są znane badania dotyczące zakażeń ryb wirusem HPAI.

W Polsce nie stwierdzono zakażeń u ludzi

W Polsce nie stwierdzono zakażeń ludzi wirusem grypy, pochodzącym od ptaków. Aby doszło do takich zakażeń, potrzebna jest długa ekspozycja na wirusa, spożywanie surowego mięsa od zakażonych ptaków (drobiu).

Powiatowy lekach weterynarii ostrzegł, że wirus grypy ptasiej w padłych zwierzętach, w niskich temperaturach, może przetrwać do około 30 dni. Jest wysoce wrażliwy na detergenty, środki biobójcze, dezaktywuje się w temperaturze minimum 70 st. C.

"Należy zachować ostrożność, nie dotykać padłych ptaków. W przypadku znalezienia 5 lub więcej padłych ptaków z gatunków wrażliwych (blaszkodziobe, drapieżne, siewkowate, krukowate, perkozowe, bociany, czaplowate) w niedalekich odległościach od siebie, należy informować zarządcę terenu, na którym znaleziono padłe ptaki lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim" - napisano w komunikacie i zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności.

Na razie teren parku nie jest zamknięty dla zwiedzających.

Na terenie Mazowsza zostały wydane rozporządzenia o zagrożeniu grypa ptasią u mew śmieszek. Dotyczy to powiatów: węgrowskiego, Żyrardowa, Ożarowa i Nowego Dworu Mazowieckiego.

Czytaj także: