Marsz 4 czerwca ruszy w południe. Trasa, dojazd, miejsca parkingowe. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Trasa marszu 4 czerwca
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24
wideo 2/21
TVN24Trasa marszu 4 czerwca

4 czerwca w Warszawie odbędzie wielki marsz. Pochód ruszy w południe z Alej Ujazdowskich i dotrze na plac Zamkowy. Na zakończenie marszu zaplanowano przemówienie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Do udziału w wydarzeniu zachęcają politycy opozycji, a także znani aktorzy. Zarząd Transportu Miejskiego i policja ostrzegają przed utrudnieniami w ruchu. Transmisja z marszu w TVN24 oraz TVN.

Podczas zgromadzenia i przemarszu policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu ulic, którymi poruszać się będą uczestnicy, jak również tych poprzecznych. Na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi przejezdnymi ulicami, mogą być kierowane tramwaje i autobusy. Aktualne informacje na temat utrudnień będzie można znaleźć na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego.

Komenda Stołeczna Policji poinformowała na Twitterze, że w związku z marszem 4 czerwca, należy spodziewać się licznych wyłączeń w ruchu kołowym. Zachęca wszystkich uczestników zgromadzeń do korzystania z miejsc parkingowych wskazanych przez organizatora.

"Zadbamy o bezpieczeństwo wszelkich wydarzeń. Pomagamy i Chronimy. Jednocześnie pojawia się wiele nieprawdziwych informacji związanych z licznymi kontrolami, które rzekomo planujemy na dzień 4 czerwca. Jest to FAKE NEWS" - dodano na Twitterze KSP.

Marsz 4 czerwca w Warszawie. Trasa

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wezwał w połowie kwietnia na manifestację "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".

Jak zapowiadają organizatorzy manifestacji rozpocznie się ona o godzinie 12 w okolicach placu Na Rozdrożu w sąsiedztwie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestnicy marszu przejdą Alejami Ujazdowskim w kierunku placu Trzech Krzyży. Dalej przetną rondo de Gaulle'a i przejdą Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Przy Kolumnie Zygmunta nastąpi kulminacyjny moment manifestacji. Wówczas do zgromadzonych przemówią m.in. Donald Tusk oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Marsz 4 czerwcaMapy Google, TVN24

Marsz 4 czerwca. Jak dotrzeć na miejsce?

Na miejsce zbiórki najłatwiej dotrzeć autobusami kursującymi Trasą Łazienkowską: 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525. Można też skorzystać z pierwszej linii metra. Wysiąść na stacji Politechnika i przejść kilkaset metrów aleją Armii Ludowej do placu na Rozdrożu.

Na Marsz 4 czerwca zaprosiła także Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy. Zamieściła mapki dojazdu na zgromadzenie. "4 czerwca @warszawa pl. Na Rozdrożu, godz. 12.00. Wielki marsz" - napisała na Twitterze.

Jak wrócić z placu Zamkowego?

Z placu Zamkowego najłatwiej będzie wrócić tramwajami linii: 4, 13, 20, 23, 26. Z tego samego przystanku odjeżdżają też autobusy linii 160 i 190.

Utrudnienia w ruchu i inne zgromadzenia

W związku z marszem na objazdy mogą być skierowane tramwaje i autobusy linii: D, 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, 100, 106, 107, 108, 109 (możliwe zawieszenie kursowania linii), 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522.

Ponadto na niedzielę zgłoszone zostały również inne zgromadzenia publiczne: w godz. 14-16 przed budynkiem ambasady Federacji Rosyjskiej przy Belwederskiej 49, w godz. 16-20 przed budynkiem przy Mickiewicza 49 (dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego) oraz w godz. 18-20 przy Alejach Ujazdowskich 6 w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu. Tak jak w przypadku marszu, policja może zdecydować o czasowym zamknięciu dla ruchu niektórych ulic i skierowaniu pojazdów na objazdy.

W niedziele pasażerom będą pomagali informatorzy Warszawskiego Transportu Publicznego. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali też instruktorzy nadzoru ruchu.

Marsz 4 czerwca - Rafał Trzaskowski zaprasza

Do uczestnictwa w zgromadzeniu zachęcają też samorządowcy z ruchu "Tak! Dla Polski!". - My, samorządowcy, chcemy wysłać apel w całą Polskę, żeby spotkać się 4 czerwca na Wielkim Marszu. Donald Tusk zaprosił tutaj wszystkich polityków, którzy wspierają demokratyczną Polskę - powiedział prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

- Współpracujemy z naszymi przyjaciółmi i przyjaciółkami samorządowcami z całej Polski. Otrzymaliśmy mnóstwo zgłoszeń, dlatego że tego dnia chcemy być wszyscy razem - dodał.

Kto pójdzie w marszu 4 czerwca?

Oprócz polityków opozycji swoje uczestnictwo w marszu zapowiadają osoby ze świata kultury, mediów, działacze opozycji z czasów PRL, m.in.: aktorzy Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, aktorka Krystyna Janda, satyryk Krzysztof Materna, dziennikarz Wojciech Mann, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w III RP profesor Adam Strzembosz, były prezydent Lech Wałęsa oraz polityk i jeden z byłych liderów Solidarności Władysław Frasyniuk.

Relacje z marszu 4 czerwca od 12:00 także na antenie TVN.

Rocznica wyborów 4 czerwca

4 czerwca przypadnie 34. rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. 4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o ich przeprowadzeniu zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów sejmowych dla kandydatów ówczesnej, wywodzącej się z PRL koalicji rządowej. Kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" mogli ubiegać się tylko o pozostałe 35 proc. miejsc w sejmowych ławach. Zdobyli 160 na 161 mandatów z tej puli.

Całkowicie wolne były wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej kandydaci KO "Solidarność" zdobyli 99 ze stu mandatów.

Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kaznowska/Twitter

Pozostałe wiadomości