Manifestacja poparcia dla Ukrainy. Tłum wygwizdał ambasadora

Wiec na placu Zamkowym
Wiec na placu Zamkowym
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Wiec na placu ZamkowymTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Co najmniej kilkaset osób zebrało się na placu Zamkowym, by manifestować swoje wsparcie dla Ukrainy. Potem ruszyli w kierunku ambasady naszego wschodniego sąsiada. Gdy do protestujących wyszedł ambasador, rozległy się gwizdy i okrzyki "Hańba, hańba", "Precz z Warszawy". W niedzielę odbyła się także msza w intencji Ukrainy z udziałem prezydenta Polski.

- Jest ok. 400 osób. Powiewają ukraińskie flagi, rozłożono też jedną dużą. Zaczęły się przemowy - relacjonował po godz. 13 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Z upływem czasu, ludzi przybywało.

Wyrazić solidarność

Wśród manifestujących było wielu młodych ludzi z żółto-niebieskimi flagami Ukrainy, biało-czerwonymi flagami Polski oraz flagami Unii Europejskiej. Trzymali transparenty z hasłami: "Wsparcie polskich serc owocuje wdzięcznością Ukrainy"; skandowali "Kijów-Warszawa, wspólna sprawa".

Pod Kolumną Zygmunta grupa młodych ludzi ustawiła się w szeregu, trzymając dużego formatu zdjęcia obrazujące m.in. przebieg protestów na kijowskim Majdanie.

Ukraińcy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że przyszli na demonstrację, aby wyrazić swoją solidarność z protestującymi mieszkańcami Kijowa oraz innych ukraińskich miast. Podkreślali, że w sprawę integracji Ukrainy z UE zaangażowali się nie tylko polscy politycy, ale także wielu zwykłych Polaków.

- Już kolejny raz w ciągu trzech miesięcy idziemy pod ambasadę, aby zaprotestować przeciwko przemocy oraz żeby wesprzeć demonstrantów z Majdanu - powiedziała PAP Olga, młoda Ukrainka studiująca w Warszawie.

Odczytali nazwiska poległych

Około 14.00 manifestacja ruszyła w stronę ambasady Ukrainy. - Zablokowana została al. Szucha. Jest około 600 osób - mówił o 16.00 Tomasz Zieliński.

Przed budynkiem ambasadą zapalono znicze i złożono kwiaty. Odśpiewano ukraiński hymn oraz odczytano nazwiska osób, które w ostatnich dniach zginęły w Kijowie. Uczczono ich minutą ciszy. Czytano także wiersze ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki.

Gdy do protestujących wyszedł Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, rozległy się gwizdy, a tłum wznosił okrzyki: "Hańba, hańba" oraz "Precz z Warszawy". Przy gmachu ambasady ktoś wywiesił transparent: "Zbrodniczy reżim Janukowycza, tak jak wcześniej komunistyczny reżim Jaruzelskiego, morduje własny naród!".

Manifestacja przed ambasadą Ukrainy
Manifestacja przed ambasadą UkrainyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

"Pomóżmy im w ich walce"

Przed manifestacją organizatorzy wiecu przypominali, że chcą być razem z Ukraińcami. O tym, jak ważne jest to poparcie dla protestujących na Ukrainie, pisał też jeden z naszych czytelników.

"Tak się składa, że 13 grudnia 1981 byłem we Francji. W godzinach rannych poraziła mnie i moich bliskich wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Bardzo mnie zdziwiła reakcja mieszkańców Paryża na tę wiadomość. Już w godzinach popołudniowych przed ambasadą Polską zgromadziło się kilka tysięcy osób (w większości byli to Francuzi) protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce i manifestujących poparcie dla "SOLIDARNOŚCI". Kilka dni późnej w marszu Solidarności z Polakami wzięło udział ponad sto tysięcy osób, a pochód przetoczył się głównymi ulicami stolicy Francji" - wspomina pan Wojciech, który napisał do redakcji tvnwarszawa.pl.

"Nie zapominajmy jak było 1981, nie zapominajmy, że mimo zimy i nienajlepszej pogody ludziom w innych krajach chciało się wyjść na ulicę i zademonstrować swoje poparcie dla naszego narodu, naszej wolności i demokracji. Dzisiaj nasi sąsiedzi, Ukraina, znajdują się w podobnej sytuacji jak Polska ponad 30 lat temu. Pomóżmy im w ich walce, każdy w miarę swoich możliwości i pokażmy swoje poparcie" - dodał w mailu przesłanym na warszawa@tvn.pl.

Modlitwa o pokój

W niedzielę odbyła się też msza w intencji Ukrainy odprawionej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski podziękował wszystkim Polakom za wyrazy solidarności z narodem ukraińskim w czasie ostatnich dramatycznych wydarzeń w tym kraju.

Jednocześnie podkreślił, że "w przelanej krwi ukraińskiej możemy znaleźć zasiew czegoś dobrego". We mszy św. oprócz Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką uczestniczył też ambasador Ukrainy Markjan Malski.

Bronisław Komorowski w grekokatolickiej cerkwi
Bronisław Komorowski w grekokatolickiej cerkwiTVN24

"Braterstwo w żałobie"

Wyraził przekonanie, że taka msza dziękczynienia za dobry los Ukrainy, za dobrą przyszłość Ukrainy, za jej szansę znalezienia się w tym samym projekcie politycznym, w którym my jesteśmy w ramach integrującej się Europy, to także wspaniała perspektywa braterstwa polsko-ukraińskiego. - Dzisiaj to braterstwo pokazujemy w żałobie, pokazujemy w ramach solidarności w sytuacji dramatycznej Ukrainy - mówił prezydent do licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy.

Komorowski wyraził przekonanie, że prędzej czy później będziemy mogli cieszyć się "dobrymi relacjami, braterstwem polsko-ukraińskim w ramach tej samej drogi ku światu demokracji, ku światu integrującej się Europy".

- Chciałbym dzisiaj, wspominając, ogarniając myślą i modlitwą te dramatyczne ofiary, ludzi, którzy zginęli za taką właśnie przyszłość Ukrainy na Majdanie, że to także jest daleko idące zobowiązanie dla nas wszystkich. Trzeba pamiętać, że przecież ci ludzi ginęli dlatego, że znaleźli się w Euromajdanie, domagając się prawa narodu ukraińskiego do określania swej przyszłości w ramach zbliżania się ze światem zachodnim, z wartościami świata zachodniego, z normami świata zachodniego - podkreślił Komorowski.

Determinacja narodu

Wyraził jednocześnie nadzieję, że dzisiejsze pochylenie się w Polsce i na Ukrainie nad ofiarami Euromajdanu stanowi zobowiązanie na dzisiaj i na przyszłość "do konsekwentnego działania, odważnego działania na rzecz zbudowania szans dla Ukrainy, właśnie szans europejskich". Dodał, że to wymaga w dalszym ciągu wielkiej odwagi - takiej, jaką wykazał naród ukraiński na Majdanie. To wymaga - jak mówił - "daleko idącej determinacji we wdrażaniu trudnych zmian, trudnych reform, a jednocześnie wymaga to wielkiej mądrości przywódców ukraińskich".

Zdaniem prezydenta jest to także zobowiązanie dla nas wszystkich tutaj w Polsce i w Europie "do podtrzymywania determinacji narodu ukraińskiego i jego przywódców w podążaniu drogą ku światu zachodniemu".

Prezydent życzył przezwyciężenia złego losu ukraińskiego i budowy dobrego, europejskiego i połączonego braterstwem z Polską przyszłego losu naszych sąsiadów.

Biskup Rafał Markowski podkreślił w homilii, że "nie ma takiego porządku, nie ma takiej hierarchii wartości, która pozwalałaby drugiemu człowiekowi odbierać życie". - Wartości mają służyć człowiekowi, nie odwrotnie. Jeżeli bowiem cokolwiek stoi ponad życiem wtedy hierarchia wartości może stać się ideologią bezduszną, która niszczy i zabija - mówił biskup Markowski. Jak ocenił, musimy pamiętać o tym, że ze względu na to, jaki mamy stosunek do Boga, człowiek poszukując wartości, tworząc pewien porządek świata musi pamiętać, że po Bogu jest on największą wartością.

W SOBOTĘ RANNYCH UKRAIŃCÓW, KTÓRZY TRAFILI DO WARSZAWSKIEGO SZPITALA ODWIEDZIŁA PIERWSZA DAMA:

roody,PAP//ec

"Ukraińcom niczego nie brakuje"
"Ukraińcom niczego nie brakuje" TVN24
Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl