- Ktoś wydrukował kilkanaście tysięcy fałszywych biletów. Były sprzedawane w kilkunastu punktach sprzedaży detalicznej. Złożyliśmy już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – mówi Magdalena Potocka z ZTM.
Jak rozpoznać fałszywki?
Fałszywe kartonikowe bilety dobowe różnią się od oryginalnych numerami seryjnymi oraz hologramami.
11-cyfrowy numer seryjny na bilecie oryginalnym jest wykonany metodą kropkowaną, a na fałszywym linią ciągłą. W napisie "ZTM Warszawa", umieszczonym na hologramie biletu oryginalnego - w przeciwieństwie do fałszywego - nie zostały zastosowane czarne kontury liter - informuje ZTM na swojej stronie.
Różnice są bardzo niewielkie, dlatego ZTM radzi by zawsze po zakupie biletu wymagać paragonu od sprzedawcy.
- Bilety fałszywe nie uprawniają do korzystania z komunikacji miejskiej. W przypadku, gdy kontroler stwierdzi, że posługujemy się fałszywym biletem, będzie musiał wystawić mandat. Warto posiadać paragon za zakup biletu. On pomoże w rozpatrzeniu odwołania – mówi Potocka.
Fałszywe bilety okresowe
ZTM już od jakiegoś czasu walczy z "lewymi" biletami. Wcześniej informowaliśmy o fałszerzach, którzy ładowali karty miejskie. W kwietniu prokuratura przedstawiła zarzuty 10 osobom. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.
Zarząd Transportu Miejskiego wskazał dotąd prokuraturze ponad 7,7 tys. osób, które posługiwały się nielegalnymi biletami.
W 2014 R. ZTM WPROWADZIŁ NOWE CENY BILETÓW:
lata/mz
O zmianach cen biletów mów Hanna Gronkiewicz-Waltz