Produkcja, której bohaterem jest legendarny "Kurier z Warszawy", opowiada o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego. Jest to wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i Pasikowskiego, obraz został także dofinansowany przez PISF.
Jak podkreślił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, film utrzymany w gatunku szpiegowskiego kina historycznego przybliża "historię człowieka wyjątkowego". - Ukazujemy kuriera, który wbrew przeciwnościom losu i wbrew wyrokom historii przemieszcza się ze swoją misją przez okupowaną Europę. Chcemy uwidocznić siłę charakteru człowieka zmierzającego do Warszawy. Zależało nam na dużej gatunkowej produkcji, która będzie rozgrywać się w kilku miastach Europy – powiedział.
Kawałek historii Polski
Według dyrektora MPW, obraz ma "z jednej strony przybliżyć odbiorcom kawałek polskiej historii, a z drugiej przyciągnąć do kin dużą widownię i zapewnić jej rozrywkę". - Chcieliśmy wyprodukować film gatunkowy, dlatego przygotowanie scenariusza i reżyserii powierzyliśmy Władysławowi Pasikowskiemu – świetnemu fachowcowi, jednemu z najwybitniejszych nazwisk polskiego kina – podkreślił Ołdakowski.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał, że kwota dofinansowania produkcji wyniosła 5 mln zł. - Za decyzją o przyznaniu tego wsparcia stoi kilka powodów. Przede wszystkim jest to obraz, który mówi o historii Polski w sposób niezwykle przystępny dla widza, nie tracąc przy tym aspektów artystycznych. Jego producentem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a producentem wykonawczym - firma Scorpio Studio, która zasłynęła ostatnio "Jackiem Strongiem", także w reżyserii pana Władysława Pasikowskiego. Film ten okazał się sukcesem nie tylko w Polsce, ale również pewnie w ciągu najbliższych paru miesięcy realizowana będzie amerykańska wersja "Jacka Stronga". Mam nadzieję, że "Kurier" też będzie zrealizowany w taki sposób, że zwróci na siebie uwagę swoją jakością – powiedział.
Według Śmigulskiego, zdjęcia do "Kuriera" mają zakończyć się "jeszcze w tym roku, a premiera planowana jest na jesień przyszłego roku". Dyrektor PISF dodał, że w połowie lipca odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowana zostanie obsada filmu.
Utrudnienia
O utrudnieniach w ruchu spowodowanych zamknięciem mostu Poniatowskiego w związku z realizacją zdjęć do "Kuriera" na odcinku od ronda de Gaulle'a w stronę Wisły do Wału Miedzeszyńskiego poinformowało Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy na swojej stronie internetowej.
W komunikacie podano, że od północy z soboty na niedzielę do godz. 18 w niedzielę "zamknięte dla ruchu będą obydwie jezdnie al. Jerozolimskich, czyli nie będzie można pojechać do Wisłostrady ani wjechać z Wisłostrady na most lub w kierunku centrum".
W komunikacie poinformowano również, że "na odcinku od ronda gen. Ch. de Gaulle'a do ul. Wał Miedzeszyński obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela". "Ruch pieszych będzie wstrzymywany tylko na czas realizacji zdjęć" - napisano.
Kręcą film, most zamknięty
kk/PAP
Jedna ze scen była nagrywana w Pałacu na Wodzie