Ponad pół tysiąca nowych zakażeń na Mazowszu. W Warszawie po raz pierwszy ponad 200

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefieTVN24
wideo 2/3
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefieTVN24

Mazowsze wyraźnie wyprzedziło w środę pozostałe województwa pod względem liczby nowych przypadków koronawirusa. Na tle mazowieckich powiatów wyróżnia się Warszawa, w której zdiagnozowano 219 zakażeń. Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że od soboty stolica będzie w żółtej strefie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Środowy bilans pandemii to 3003 nowe potwierdzone zakażenia SARS-CoV-2 w całej Polsce. Pośród nich aż 527 wykryto w województwie mazowieckim. Kolejne najwyższe wyniki należały tego dnia do Małopolski (357) i Śląska (286).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 75 osób zakażonych koronawirsuem. Z danych gromadzonych przez resort zdrowia wynika, że był pośród nich 73-latek, który zmarł w Warszawie z powodu COVID-19. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło dwóch innych mieszkańców Mazowsza. Pierwszy z nich to 69-latek, którego zgon odnotowano w Makowie Mazowieckim. Drugi to 82-latek leczony w Łodzi.

Początek października upływa pod znakiem dużych wzrostów liczby zakażeń na Mazowszu. W ciągu siedmiu dni tylko raz dobowy przyrost infekcji wynosił poniżej 200 przypadków. Od początku miesiąca potwierdzono ich 2 136.

W sumie obecność nowego patogenu w organizmie zdiagnozowano już u 14 876 mieszkańców województwa mazowieckiego. Zmarło 466 zakażonych osób.

Rozproszone ogniska zakażeń

Odnosząc się do danych z Mazowsza, Joanna Narożniak z mazowieckiego sanepidu poinformowała, że w regionie dominują małe i rozproszone ogniska zakażeń.

- Mamy też ogniska w domach pomocy społecznej, podmiotach medycznych, szkołach, przedszkolach i bardzo dużo ognisk domowych, w których zakażenia stwierdzane są wśród członków rodzin. Może to świadczyć o tym, że obecnie coraz częściej zarażamy się w przestrzeni publicznej, na przykład na ulicy, w sklepie czy w transporcie publicznym – zauważyła w rozmowie z PAP Narożniak.

Dodała, że na Mazowszu notowanych jest też dużo pojedynczych zachorowań, których w ramach dochodzeń epidemiologicznych prowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne często nie udaje się połączyć z już wykrytymi ogniskami.

Ponad 200 zakażeń w stolicy

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w stolicy po raz pierwszy przekroczyła 200. Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w środę było ich 219. Już od końca września dobowe raporty niemal codziennie mówiły o ponad setce nowych przypadków. Wyjątkiem był 5 października, gdy ich liczba spadła do 61.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej, że mieszkańcy stolicy będą musieli od soboty liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. - Nie ma co ukrywać, na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie, więc wszystkich uczulam, że po północy z piątku na sobotę w Warszawie będą obowiązywać maseczki - poinformował Andrusiewicz.  

WARSZAWA W STREFIE ŻÓŁTEJ - LISTA OBOSTRZEŃ

Od początku pandemii koronawirusa wykryto u 6121 warszawiaków. Zmarło 155 osób chorujących na COVID-19, w większości cierpiących na choroby współistniejące. Za ozdrowieńców do środy uznawanych było 2027 osób.

Sytuacja epidemiologiczna w mazowieckich szkołach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała w środę raport podsumowujący liczbę wydanych opinii w zakresie możliwości zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych z powodu koronawirusa. W tygodniu między 25 września a 2 października zgodę na odejście od zajęć stacjonarnych uzyskały 72 placówki: dwa żłobki, osiem przedszkoli, sześćdziesiąt szkół i dwie poradnie. Trzy szkoły uzyskały decyzje negatywne.

Inspekcja sanitarna nie załączyła do najnowszego raportu listy placówek i informacji o tym, czy decyzja dotyczyła zawieszenia wszystkich zajęć, czy też odesłania do domu wybranych klas. Znajdziemy w nim wyłącznie wskazanie, w których znajdowały się one powiatach.

Najwięcej było ich w Warszawie - 40. Kolejne sześć wydano w powiecie radomskim oraz cztery w piaseczyńskim. Po trzy placówki zmuszone do odejścia od standardowego trybu nauczania znajdowały się w powiatach: garwolińskim, płockim, siedleckim i sochaczewskim. Po dwie na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, ostrołęckiego. Po jednej w otwockim, płońskim, pruszkowskim i wołomińskim.

Od początku roku szkolnego o opinię w sprawie możliwości zawieszenia zajęć wnioskowały 303 placówki oświatowe z Mazowsza. Pozytywne opinie otrzymało 211 z nich. Wszystkie negatywne dotyczyły wyłącznie szkół.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl