"Na 99 procent Warszawa od soboty w żółtej strefie"

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefieTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik MZ: Na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie

Warszawa od soboty - prawie na pewno - znajdzie się w żółtej strefie - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Musimy się liczyć, że w powiatach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast - podkreślił rzecznik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę 3003 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Przekazało także informację o śmierci 75 zakażonych osób. Najwięcej nowych przypadków pochodzi z województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano 527 infekcji.

Jedna z dziennikarek zapytała na konferencji prasowej rzecznika resortu, czy w związku z tym Mazowsze znajdzie się w żółtej strefie. Andrusiewicz zastrzegł, że obostrzenia są wprowadzane powiatami, więc na pewno nie obejmą całego województwa. Zapowiedział jednak zmiany w Warszawie. - Nie ma co ukrywać, na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie, więc wszystkich uczulam, że po północy z piątku na sobotę w Warszawie będą obowiązywać maseczki - poinformował Andrusiewicz.

Zapowiedział też, że w czwartek resort ogłosi kolejne powiaty, gdzie pojawią się dodatkowe obostrzenia. - Będzie ich na pewno ponad 100. Musimy się liczyć, że w ramach obostrzeń w powiatach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast. Dzisiaj możemy zakażać się na ulicach, dlatego tak ważne jest noszenie maseczek - podkreślił rzecznik.

Warszawa w strefie żółtej – ile przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w stolicy

Jak wynika z danych opublikowanych przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie, w środę w stolicy potwierdzono najwięcej zakażeń od początku epidemii - 219. Dzień wcześniej nowych przypadków było 178. Łącznie od początku epidemii w stolicy potwierdzono 6 121 przypadków koronawirusa.

Z powodu COVID-19 w Warszawie zmarły dotychczas 155 osoby, z czego dwie w ciągu ostatniej doby.

Gdzie maseczki są obowiązkowe?

W strefie żółtej obowiązek noszenia maseczek jest taki sam, jak w całej Polsce. Obecnie nakaz zakrywania nosa i ust obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych - chyba że będzie zachowana odległość 1,5 metra, a także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych lub usługowych oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

W opublikowanym we wtorek projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii COVID-19 napisano, że przywraca się obowiązek przedstawienia, na żądanie policji lub straży gminnej, "zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa".

Zwolniono z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

Obostrzenia w strefie żółtej – co się zmienia

W strefie żółtej na wesela można było zaprosić dotychczas do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. W reszcie kraju limit wynosił 150 osób, również z wyjątkiem obsługi. To zmieni się jednak w sobotę 17 października. W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii w wydanym rozporządzeniu zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi), biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych do 75 osób w strefie żółtej (w pozostałej części kraju do 100 osób).

W strefie żółtej w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na metr kwadratowy. W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Jeśli chodzi o transport, w strefie żółtej obowiązują te same obostrzenia, co w całym kraju - pojazdem transportu publicznego można przewozić tyle osób, ile znajduje się w nim miejsc siedzących albo połowę liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu. Jednocześnie w pojeździe co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

W kinie może być 25 procent publiczności. W pozostałej części kraju w kinie zajęta może być połowa miejsc, konieczne jest też zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.

W całym kraju, jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jego uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, z wyjątkiem osób sprawujących kult. Jeśli na zewnątrz - należy zachować półtora metra odległości między osobami bądź zakrywać usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult).

W strefie żółtej w siłowni może przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

W parku rozrywki, wesołym miasteczku lub parku rekreacyjnym zlokalizowanym w żółtej strefie może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, z wyłączeniem parkingów.

Ile łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest jeszcze dostępnych?

W środę podczas konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił, że większość zakażeń na Mazowszu ma charakter "przypadkowy" i "uliczny", co oznacza, że trudno prześledzić, gdzie doszło do zakażenia i od kogo dana osoba "przejęła wirusa".

Radziwiłł zaznaczył, że wraz ze zwiększającą się liczbą zakażeń, zwiększa się również liczba osób potrzebujących hospitalizacji z użyciem respiratora Według danych z wtorku z godziny 16 na Mazowszu jest 1019 łóżek przygotowanych dla leczenia pacjentów z COVID-19, z czego 471 tych łóżek jest zajętych przez pacjentów zakażonych. Radziwiłł podkreślił, że niezależnie od tego, iż na Mazowszu jest ogromna liczba respiratorów, to na chwilę obecną liczba respiratorów dedykowanych pacjentom zakażonym COVID-19 wynosi 76, z czego 46 jest zajętych.

Wojewoda wskazał również, że dwa powiaty na terenie Mazowsza znajdują się w strefie fioletowej, a więc są zagrożone przyspieszeniem rozwoju epidemii. Są to Warszawa i powiat garwoliński. W województwie są także dwa powiaty w strefie żółtej, gdzie zachorowań jest więcej, tj. pow. przasnyski i żyrardowski oraz jeden powiat czerwony, gdzie sytuacja jest najgorsza - pow. otwocki.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości