Część wyposażenia do pomieszczeń szpitala została już zakupiona.. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19. Prowadzona jest też rekrutacja pracowników. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.
Ratusz przypomniał w komunikacie, że zgodnie z pierwotnym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów – z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala.
Prace budowlane przyspieszono w związku z epidemią we współpracy miasta z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Placówka jako szpital tymczasowy będzie miała 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>
"To jest ekspresowe tempo"
Według wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, prace w szpitalu trwają siedem dni w tygodniu. - Przyspieszamy jak możemy, a na proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów dajemy sobie dwa tygodnie. To jest ekspresowe tempo, a sam obiekt jest ogromny. Kompleks szpitala jest złożony z trzech modułów zlokalizowanych na pięciu piętrach. Powierzchnia użytkowa Szpitala Południowego wynosi ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych – wyjaśniła.
Jak dodała, przyspieszenie robót w obiekcie zostanie sfinansowane z rządowego funduszu COVID-19. - Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek "covidowych". Koszty związane z szybszym oddaniem obiektu, jak i koszty dostosowania placówki do uruchomienia szpitala tymczasowego, mają zostać pokryte przez wojewodę mazowieckiego z funduszu "covidowego" – wytłumaczyła wiceprezydent Kaznowska.
Dlatego też wojewoda zwrócił się również do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.
Koronawirus na Mazowszu i w Warszawie
We wtorek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4835 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej infekcji odnotowano w województwie mazowieckim – 683.
Resort poinformował również o śmierci 291 zakażonych osób. Wśród zmarłych ostatniej doby, 20 osób to mieszkańcy Mazowsza. Spośród nich jedna osoba zmarła na COVID-19, pozostałe – w wyniku chorób współistniejących.
Z informacji podanych w rządowym serwisie poświęconym pandemii wynika, że w stolicy ostatniej doby potwierdzono 252 nowe infekcje SARS-CoV-2. To nieco więcej niż w poniedziałek, kiedy odnotowano najniższy dobowy przyrost nowych przypadków od ponad trzech miesięcy – 165.
Spośród 20 śmiertelnych przypadków w województwie mazowieckim, trzy pochodzą ze stolicy. Wszystkie zmarłe osoby cierpiały na choroby współistniejące.
Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada 2020 roku – tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.
Autorka/Autor: dg/ran
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa