Wojewoda chce wyjaśnień w sprawie Szpitala Południowego

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące stanu zaawansowania robót przy budowie Szpitala Południowego. To reakcja na informacje miejskich urzędników, którzy podają, że placówka będzie gotowa w połowie lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W czwartkowym komunikacie biuro prasowe wojewody przypomniało, że termin oddania Szpitala Południowego został wyznaczony na 21 stycznia.

"Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez przedstawicieli Miasta Stołecznego termin ten jest poważnie zagrożony. Przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego wraz z przedstawicielami Miasta Stołecznego wizytowali teren budowy Szpitala Południowego w Warszawie, by dokonać oceny postępu i zaawansowania prac. Ostatnia wizytacja odbyła się 11 stycznia 2021 r.. Poprzednia 21 grudnia 2020 r. i jak wynika z oględzin i porównania stanu prac - w tym czasie nie nastąpił ich istotny postęp" - czytamy w komunikacie wojewody.

W komunikacie zaznaczono, że ratusz otrzyma łącznie 25,7 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 23 mln zł przeznaczone jest na przyspieszenie dokończenia prac budowlanych, dostosowanie i wyposażenie szpitala tymczasowego. "Znacząca część tej kwoty, tj. blisko 16 mln zł została już przekazana 21 grudnia 2020 r. Wynagrodzenie dla Generalnego Wykonawcy z tytułu wcześniejszego zakończenia przedmiotu umowy wynosi 10,5 mln zł - co miało wpłynąć m.in. na istotne zaangażowanie dodatkowych ekip gwarantujących osiągnięcie wyznaczonych w umowie celów" - przekazano.

Wojewoda mazowiecki zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.

Biuro prasowe wojewody zapewniło, że wyznaczenie daty oddania placówki było poprzedzone "dokładnymi analizami i rozmowami" przeprowadzonymi zarówno z przedstawicielami miasta, jak i wykonawcą.

Ratusz o terminach

W poniedziałek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, odpowiedzialna za służbę zdrowia, powiedziała na antenie radia RMF FM, że zgodnie z harmonogramem prace budowlane zakończą się 25 stycznia, a oddanie Szpitala Południowego ma nastąpić w połowie lutego. -  Zaprosiłam pana wojewodę na budowę, starałam się najprościej jak to możliwe wytłumaczyć, dlaczego 25 stycznia kończymy wszystkie roboty budowlane, robimy odbiory, robimy rozruchy technologiczne – mówiła. - Jeżeli pan wojewoda pomylił 22, 23 czy 25 stycznia - zakończenie robót z możliwością położenia pierwszego pacjenta - to bardzo nad tym ubolewam – dodała wiceprezydent.

Wojewoda mazowiecki nałożył na miasto obowiązek zorganizowania szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym 20 listopada. Termin otwarcia placówki wyznaczył na 21 stycznia. Ratusz odwołał się od tej decyzji, ale w mocy utrzymało ją Ministerstwo Zdrowia. Prawdopodobnie sprawa znajdzie swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Szpital tymczasowy ma obejmować nie mniej niż 300 łóżek z przeznaczeniem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl